Ege bölgesinde yetiştirilen elma örneklerinde pestisid kalıntılarının nicel tayini
- Tez No: 69513
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ OSMAN KARABABA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
VI-OZET Dünyadaki hızlı nüfus artışı tarımsal üretimin de buna paralel artışını gerektirmektedir. Bunu sağlamak amacıyla pestisidler yaygın olarak tüm dünyada ve ülkemizde de kullanılmaktadır. Pestisidlerin kullanımı tarımsal üretimi artırırken ürünlerde bulunan pestisid kalıntıları insan sağlığını ve ekolojik dengeyi olumsuz etkilemektedir. Gıdalardaki pestisid kalıntılarını araştırmak amacıyla yapılan bu araştırmada Ege Bölgesi 'ndeki 40 ayrı üretim merkezinden toplanan elma örneklerinde en çok kullanılan organik fosforlu pestisidlerden trikorfon, malathion, m.parathion, ethion, diazinon ve chlorpyrifos-ethyl kalıntıları araştırılmıştır. Çalışmada Nordion Analitical News' m önerdiği Çoklu Kalıntı Analiz Yöntemi kullanılmıştn". Elmalardaki pestisid kalıntılarının nicel analizi Hewlett-Packard 5890-11 tipi gaz kromatografi cihazında yapılmıştır. Analiz sonucunda 40 örnekten onikisinde trichlorfon kalıntısı saptanmış, ancak bulunan değerlerin Codex Alimentarius Commission tarafindan (2 ppm) ve ülkemizde kabul edilmiş olan (0.5 ppm) sınır değerlerinin altında olduğu görülmüştür. Yine 10 örnekte malathion kalıntısına rastlanmış, bunlar da kabul edilebilir miktar olan 2 ppm in ve 0.5 ppm in altında bulunmuştur. 4 örnekte m. parathion kalıntısı saptanmış ancak bunlar da kabul edilebilir değer olan 0.1 ppm in altında bulunmuştur. 5 örnekte ethion kalıntısı saptanmış olup bunlar da kabul edilebilir değer olan 2 ve 1 ppm in altında bulunmuştur. 15 örnekte diazinon kalıntısı saptanmış bunlardan 5 tanesi kabul edilebilir değerler olan 0.5 ve 0.2 ppm in üzerinde bulunmuştur. Balıkesir Kepsut'tan alman 2. örnekte bulunan 8.11714 değeri kabul edilebilir değerlerin çok üstünde çıkmıştır. 21 örnekte de chlorpyrfos ethyl kalıntısına rastlanmış ancak bunların hepsi kabul edilebilir değer olan 1 ppm in altında bulunmuştur. 109
Özet (Çeviri)
VII- SUMMARY The high population increasing rate also requires an increase in the agricultural production. Pesticides are widely used all around the world and also in our country, too. Although the use of pesticides positively effect the agricultural production, they give many harms to our health and to the nature. Residues of the most commonly used organophosphate pesticides; malathion, m. parathion, trichlorfon, ethion, chlorpyrifos ethyl and diazinon are analysed on the samples of apples which are collected from 40 different production areas in the Aegean Region. In this study, the recommended multi-residue method in the Nordion Analytical News is used. A 5890-11 type Hewlett-Packard gas chromatography is used for the the quantitive analysis of the pesticides. At the end of the analysis it is seen that 12 of 40 samples had trichlorfon residues. The obtained results were below the maximum residue limits which are accepted as 2 ppm by Codex Alimentarius Commission and 0,5 ppm by the government in Turkey. Malathion residues which are detected in 10 samples and ethion residues in 5 samples were found below the maximum residue limits. In 15 samples diazinon residues found. 10 of them were below the maximum residue limits but 5 of them were above the maximum residue limits. One of the apple samples which are provided from Kepsut/Balikesir had a high value of diazinon residue which was 8.11714 ppm and this value was much more higher than the maximum limits which are accepted as 0.5 ppm by Codex Alimentarius Commission and 0,2 ppm by the government in Turkey. And 2 samples had chlorpyrifos ethyl ressidues where those are acceptable both according to the Codex Alimentarius Commission and the Turkish goverment. 110