Denizli Vali Necati Bilican Çıraklık Eğitim Merkezi'nde okuyan çıraklarda psikoaktif madde kullanımı
  1. Tez No: 69512
  2. Yazar: AYSUN ÖZŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
7. ÖZET Ülkemizde çocuklarda ve özel bir risk grubu olan çalışan çocuklarda, psikoaktif madde kullanımının ne düzeyde olduğunu ve sağlık sorunlarımız içinde öncelikli bir yerinin olup olmadığını ortaya koyabilecek yeterli sayıda araştırma yoktur. Bu çalışma 1996-1997 eğitim-öğretim yılında Denizli Vali Necati Bilican Çıraklık Eğitim Merkezi'nde okuyan“çırak”ve“aday çırak”çocukların, çalışma yasanıma ilişkin özellikler ve sigara, alkol, uçucu maddeler ve eroin, kokain, esrar, uyku ilaçlan- sakinleştiriciler, uyarıcılar gibi diğer psikoaktif maddelerin kullanım prevalanslarını incelemek amacıyla yapılmıştır. Kesitsel ve tanımlayıcı bir çalışmadır. Veriler anket yöntemi ile toplanmış ve bilgisayarda SPSS programında değerlendirilmiştir. Araştırma grubunun yaş ortalaması 16.02 + 1.41'dir. Çocukların çok erken yaşlarda çalışmaya başladıkları, yasal olarak belirtilen çalışma saatlarinden çok daha uzun çalıştıkları (%81.9'u günde 8 saatten daha fazla çalışıyor), %65.3'ünün yasal haklan olan yıllık izinlerini kullanamadıkları ya da daha kısa süreyle kullanabildikleri; yaşlarına göre almaları gereken asgari ücretin altında bir ücretle çalıştırıldıkları saptanmıştır. Çırakların %68.6'sı sigarayı denemiş ve %44.8'i halen sigara içmektedir. %46.2'si alkollü bir içkiyi denemiş ve %28.6'sı halen alkol kullanmaktadır.
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY In Turkey, there are very few studies about psychoactive drug abuse in children and especially child labour as a risk group. The study has been performed at Denizli Necati Bilican Apprenticeship Education Center. Apprentice and apprentice candidates' working conditions, prevalence of smoking, alcohol abuse, volatile, heroine, cocain, opium, sedative, and tranquilizers and stimulant drug abuse was investigated. It's a cross-sectional and descriptive study. Data was collected with questionnaire method and was evaluated with computerized SPSS Version 5.0 Proggramme. Mean age of the group was 16.02+/-1.41. The children had begun working at very early ages and worked longer than legal working hours (81.9% worked more than 8 hours), 65.3% didn't use their legal vacation and received lower salaries than minimum wage for their age. 68.6% of the apprentices had tried smoking and 44.8% is smoking at the present time. 46.2% had tried alcohol and 28.6% has been using alcohol. Smoking and alcohol drinking ratio is significantly higher for boys (p0.05).