Kalkınmada soyut üretim faktörleri kültür ve sosyal sermayenin önemi: Türkiye ve Japonya kıyaslamalı analizi
Factors of production in development the importanceof culture and social capital: A comparative analysis of Turkey and Japan
  1. Tez No: 695187
  2. Yazar: HİLAL ŞEYMA KIVANÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLEN ELMAS ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ve Finansman Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu araştırmanın amacı Türkiye ve Japonya'nın kalkınmasında soyut üretim faktörlerinden olan kültürel ve sosyal sermayenin etkisini ortaya koymaktır. Araştırma, kaynak tarama modelinde tasarlanmış ve tanımlayıcı niteliktedir. Ancak bu literatür tarama; tarafsız bir gözle, dünyadaki ekonomik olayların insan temelli açıklamaları üzerine inşa edilen, ekonomik paradigmaya dayanmaktadır. Bu çerçevede çalışmamızda öncelikle kalkınmada soyut faktörlerin önemi üzerinde durulmuş, tarihsel perspektifte üretim faktörleri, somut ve soyut üretim faktörleri; sosyal ve kültür sermayesi ile kalkınma literatürü ve soyut faktörlerin önemi üzerinde durulmuştur. Devamında ise; tarihsel süreçte Japonya'nın kalkınması ve kalkınmada soyut faktörlerin önemi üzerinde durulmuştur. Ayrıca çalışmamızda özellikle Türkiye'nin kalkınma sürecinde sosyal sermayenin ve kültür sermayesinin önemine değinilmiştir. Neticede Türkiye ve Japonya arasında kıyaslamalı analize yer verilmiş olup, bulgular eşliğinde sonuç ve öneriler ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
KIVANÇ, Hilal Şeyma, Abstract Factors of Production in Development The Importance of Culture and Social Capital: A Comparative Analysis of Turkey and Japan, Master's Thesis, Ankara, 2021. The aim of this research is to reveal the effect of cultural and social capital, which is one of the abstract production factors, on the development of Turkey and Japan. The research is designed in the literature review model and is complementary. However, this literature review; It is based on the economic paradigm that builds on human-based explanations of world economic events with an unbiased eye. In this framework, in our study, firstly, the importance of abstract factors in development is emphasized, production factors in historical perspective, concrete and intangible production factors; social and cultural capital, development literature and the importance of abstract factors are emphasized. In the following; The development of Japan in the historical process and the importance of abstract factors in development are emphasized. In addition, in our study, the importance of social and cultural capital in the development process of Turkey was mentioned. As a result, a comparative analysis between Turkey and Japan has been included, and conclusions and recommendations have been presented in the light of the findings.