0.90 PMN – 0.10 PT dokulu kalın filmlerin elektrokalorik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of the electrocaloric properties of 0.90 PMN-0.10PT textured thick films
- Tez No: 695191
- Danışmanlar: PROF. DR. EBRU MENŞUR ALKOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Metalurji Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Science and Technology, Metallurgical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu tez çalışmasında 0.90 PMN- 0.10 PT kompozisyonuna sahip relaksör ferroelektrik seramiklerin dokulu ve dokusuz olarak üretimi ve karakterizasyonu amaçlanmıştır. Çalışmada bu amaçla kuru pres ve şerti döküm yöntemleri ile seramikler elde edilmiştir. Örnekler şerit döküm yöntemiyle BaTiO3 (BT) ve SrTiO3 (ST) tez kristal şablonlar kullanılarak yönlendirilmişlerdir. Seramiklerin XRD sonuçları karşılaştırılmış ve dokulu seramiğin [001] yönünde tercihli yönlendiği tespit edilmiştir. Doku oranı hesaplanmıştır ve en yüksek değer >%95 olarak raporlanmıştır. Seramik örneklerin mikroyapıları taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile incelenmiştir. Ana hedef olan analizler dolaylı ölçüm (indirect measurement) yöntemiyle yapılmıştır. Bu çalışma American Air Force Office of Scientific Research (AFOSR) tarafından FA9550-18-1-0450 nolu proje ile desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it was aimed to produce and characterize the relaxer ferroelectric ceramics with 0.90 PMN-0.10 PT composition as textured and random. For this purpose, ceramics were obtained by dry press and tape casting methods. The samples were oriented by strip casting method using BaTiO3 (BT) and SrTiO3 (ST) theses crystal templates. The XRD results of the ceramics were compared and it was determined that the textured ceramic was preferentially oriented in the [001] direction. Tissue ratio was calculated and the highest value was reported as >95%. Microstructures of ceramic samples were investigated by scanning electron microscope (SEM). The main target analysis was done by indirect measurement method. This work was supported by the American Air Force Office of Scientific Research (AFOSR) with project number FA9550-18-1-0450.