A serious game approach to introduce the code review practice
Kod gözden geçirme eğitimi için ciddi oyun bazlı bir yaklaşım
  1. Tez No: 695219
  2. Yazar: BARIŞ ARDIÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERAY TÜZÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Kod gözden geçirme kaynak kodun başka bir geliştirici tarafından incelenmesini kapsayan kabul görmüş ve yaygın bir yazılım mühendisliği sürecidir. Yazılım endüstrisindeki yaygınlığına rağmen tipik yazılım mühendisliği programlarında kendine gerekli yeri bulamamaktadır. Bu tez yazılım mühendisliği programları ile endüstri arasındaki bu farkın \mbox{giderilebilmesi} için ciddi oyun tabanlı bir yaklaşım sunmaktadır. Ciddi oyun yaklaşımının öğretim hedefleri kod gözden geçirme prensiplerine giriş yapmayı kapsar. Bu tez bahsedilen hedeflerin gerçekleştirilebilmesi için, ciddi oyun platformunun dizaynını, realize edilmesini ve işlevsellik testlerinden geçirilmesini kapsar. Oyunun test süreci toplam 280 öğrenci içeren üç vaka analizinden oluşur. Sonuçların değerlendirilmesi katılımcıların vaka analizinden önceki ve sonraki kod gözden geçirmeye dair bilgi ve özgüvenlerinin analiziyle yapılmıştır. Bu analize olanak veren ciddi oyunun kullanımdan önce ve sonra uygulanan sınavlar ve anketlerdir. Analizler ögrencilerin ciddi oyuna karşı olumlu bir tutum sergilediğini göstermektedir. İstatistiki değerler de ögrenci bilgisinin ciddi oyunla etkileşimden sonra arttığına işaret etmektedir. Sonuç olarak ortaya konan kod gözden geçirme ciddi oyun platformu, kod gözden geçirme eğitiminde kullanılabilirliğini ispatlamıştır. Platform ve aidiyetindeki ölçüm materyalleri eğitimcilerin erişimi için internet ortamında mevcuttur.
Özet (Çeviri)
Code Review is an accepted and widely utilized software engineering practice that focuses on improving code via manual inspections. However, this practice is not addressed adequately in a typical software engineering curriculum. We aim to help address the code review practice knowledge gap between the software engineering curricula and the industry with a serious game approach. We determine our learning objectives around introducing the code review process. In order to realize these objectives, we design, build and test a serious game. We then proceed with a three-step case study with 280 students. We evaluate the results by comparing the students' knowledge and confidence regarding code review before and after the case study, as well as by statistically evaluating how well they did both in the code review quizzes and the game levels themselves. Our analysis indicates that, students have a positive approach regarding playing the serious game while the statistical results show that students improve their knowledge by playing the game. We conclude that our code review serious game had a positive impact on the students and is helpful for introducing the code review process. The game and materials for the case studies are made available online for educators.