Graves orbitopatili hastalarda kornea biyomekaniğinin değerlendirilmesi
Evaluation of corneal biomechanics in patients with graves' orbitopathy
- Tez No: 695218
- Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM FATMA SÖYLEV BAJİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Klinik aktivite skoru ≥3 olan hastaların Oküler Response Analizörü ile kornea biyomekaniği parametrelerinin değerlendirilmesi Metod: Çalışmaya Ocak 2018 - Eylül 2020 ayları arasında Dokuz Eylül Üniveritesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Nörooftalmoloji birimimize endokrinolojiden Graves hastalığı göz bulgularının değerlendirilmesi amacıyla yönlendirilen ve Graves Orbitopatisi olan hastalar ile yaş ve cinsiyet uyumlu sağlıklı bireyler çalışmaya dahil edilmiştir. Kinik aktivite skoru (KAS) ≥3 Graves orbitopatisi (GO) olan 34 hastanın 68 gözü ile 54 sağlıklı bireyin 107 gözü çalışmaya alındı. Görme düzeyini etkileyebilecek ek oftalmolojik problemi olan ve diyabet ya da hipertansiyon dışında ek sistemik hastalığı olan hastalar çalışmaya dahil edilmemiştir. Tüm hastalara tam oftalmolojik muayene yapıldıktan sonra Oküler Response Analizörü (ORA) ile ölçüm yapıldı. Bulgular: Aktif GO'si olan hastaların (Grup A) yaş ortalaması 54,8±12,2 iken, kontrol grubunda (Grup B) yaş ortalaması 53,5±11,5 olarak saptanmıştır. Gruplar arası yaş oranında istatistiksel anlamlı fark saptanmamıştır (p>0,05). Kadın oranı Grup A'da %79, erkek oranı %21 iken; Grup B'de kadın oranı %80, erkek oranı %20 bulunmuş olup iki grup arasında istatistiksel anlamlı fark tespit edilmemiştir (p>0,05). ORA parametreleri değerlendirildiğinde; Goldmann applanasyon tonometri – göz içi basıncı (IOP-GAT) ortalaması, hasta grubunda 16,04±3,7mmHg, kontrol grubunda 14,51±3,4mmHg; Goldmann ile ilişkili göz içi basıncı (IOPg) ortalaması, hasta grubunda 16,58±4,1mmHg, kontrol grubunda 14,91±3,9mmHg; kornea-kompanse edilmiş göz içi basıncı (IOPcc) ortalaması ise, hasta grubunda 17,17±3,6mmHg, kontrol grubunda 15,23±4,1mmHg olarak saptanmıştır. Sonuç olarak aktif GO hastalarında IOP-GAT (p=0,007), IOPg (p=0,008) ve IOPcc (p=0,002) istatistiksel anlamlı olarak yüksek tespit edilmiştir. Korneal histerezis (CH) ortalaması ise, hasta grubunda 9,60±1, kontrol grubunda ise 10,43±2 olarak tespit edilmiştir. Grup A'da Grup B'ye oranla daha düşük tespit edilmesi istatistiksel olarak anlamlı değerlendirilmiştir. Sonuç: KAS ≥3 olan hastalarda sağlıklı kontrol grubu ile karşılaştırıldığında CH'in anlamlı şekilde azaldığı görülmüştür. Ayrıca IOPg, IOPcc ve IOP-GAT sağlıklı bireylere göre istatistiksel anlamlı artış tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: To investigate corneal biomechanical properties of Graves orbitopathy (GO) patients with clinical activity score (CAS) ≥ 3 and in age- and gender-matched healthy subjects using the Ocular Response Analyzer Method: Patients with Graves' orbitopathy who were referred from Dokuz Eylul University Faculty of Medicine, Endocrinology department to our Neuroophthalmology department to evaluate the ocular findings of Graves' disease and age- and sex-matched healthy individuals were included in the study between January 2018 and September 2020. Sixty-eight eyes of 34 GO patients with CAS≥3 and 107 eyes of 54 healthy individuals were enrolled in this study. Patients who have additional ophthalmological problems that effect vision and patients with systemic diseases other than diabetes and hypertension were excluded. After a full ophthalmological examination, all patients were measured with an Ocular Response Analyzer (ORA). Results: Mean age in group A was 54,8±12,2 years and in group B 53,5±11,5 years with no statistically significant difference between the groups (P > 0,05). Female rates were 79% and 80% in Group A and Group B. There was no statistically significant difference found between the two groups (p> 0.05). Goldmann applanation tonometry - mean intraocular pressure (IOPGAT), 16.04 ± 3.7mmHg in the Group A, 14.51 ± 3.4mmHg in the Group B. The mean Goldmann-correlated intraocular pressure (IOPg) was 16.58 ± 4.1mmHg in the Group A and 14.91 ± 3.9mmHg in the Group B; the mean cornea-compensated intraocular pressure (IOPcc) was 17.17 ± 3.6mmHg in the Group A and 15.23 ± 4.1mmHg in the Group B. As a result, IOP-GAT (p = 0.007), IOPg (p = 0.008) and IOPcc (p = 0.002) were found statistically significantly higher in active GO patients. The mean corneal hysteresis (CH) was 9.60 ± 1 in the Group A and 10.43 ± 2 in the Group B. The fact that it was detected lower in Group A compared to Group B was considered statistically significant. Conclusion: It was observed that CH was significantly decreased in patients with CAS≥ 3 when compared with the healthy control group. In addition, a statistically significant increase was found in IOPg, IOPcc and IOP-GAT compared to healthy individuals.