Serious game development methodology with system and human oriented approach
Sistem yaklaşımlı ve insan odaklı ciddi oyun geliştirme metodolojisi
- Tez No: 545448
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERHAT ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, İletişim Bilimleri, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilim ve Teknoloji Politikası Çalışmaları Anabilm Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bir yandan oyun tasarım yaklaşımı izlerken diğer yandan simülasyon yaklaşımı izlemek mümkündür. Ancak salt ciddi oyun yaklaşımı hala yabancı bir kavramdır. Ciddi oyun geliştirme üzerine mevcut kaynaklar incelendiğinde, tasarım yaklaşımları arasında“görünmeyen bir bölünme”ile karşılaşılmaktadır. Bu bölünmenin bir tarafı fonksiyonel sistem yaklaşımı izlerken diğer tarafı insan motivasyonları odaklı bir yaklaşım benimsemektedir. Bu çalışma kapsamında en iyi uygulamalar ve uzman görüşleri değerlendirilmekte, mevcut farklı yaklaşımlar ortaya konarak, aralarındaki benzerlikler ve farklılıklar analiz edilmektedir. Bu tez, oyun tasarımı, sistem ve insan odaklı yaklaşımları kapsayan yeni bir ciddi oyun geliştirme metodolojisi ortaya koymaktadır. Bu tezin amacı, oyun tasarımını, sistem ve insan odaklı yaklaşımları kapsayan yeni bir ciddi oyun geliştirme metodolojisi sunmaktır. Metodolojinin gerçek hayattaki uygulamamasının daha iyi anlaşılması için vaka çalışmaları ile geliştirilen metodolojinin doğrulama ve geçerlemesi yapılmıştır. Bu çalışma, ciddi oyun geliştiricileri için ciddi oyun tanımlarını, en iyi uygulamaları, ortak geliştirme sorunlarını ve geliştirme süreçlerini içeren bir rehber sunmayı amaçlamaktadır. Bu çalışma, ciddi oyun geliştiricileri için kritik rehberlik sağlamak ve büyümekte olan bir sektörün gelişim sürecine iyileştirme yöntemleri sağlamak için önemli bir çaba olacaktır.
Özet (Çeviri)
Serious games are on the rise as a new and motivating education and training method. This rise is being supported by serious games' ability to address individuals of all ages from many sectors. Although the game and education industries have established standards based on lessons learned, this is lacking for serious games. Considering the hybrid nature, it can be seen that there are many possible approaches for designing and developing serious games. It is possible to take elements form both simulation as well as game development approach. When available resources on development are examined, an invisible divide can be observed between design approaches. While one side of this division follows a functional system approach, the other side adopts a human motivational oriented approach. This study is designed around the research question if these two approaches can be combined. In order to answer this question, best practices and expert opinions are evaluated, similarities and differences between them are analysed by presenting different approaches. Aim of this thesis is to introduce a new serious game development methodology that covers game, system and people-oriented approaches. In order to understand the real life application of this methodology case studies were used for verification and validation. In addition, this study aims to provide a guide for serious game developers, which includes definitions, best practices, common problems and development processes. This study will be a significant endeavour to provide critical guidance for serious game developers and provide methods of improvements to a growing sector's development process.