Lie Symmetry Analysis of the coupled system of sine-Gordon equations
Sinüs-Gordon denklemlerinin birleştirilmiş sisteminin Lie simetri analizi
- Tez No: 695239
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Simetri grup analizi, yeni çözümler bulurken kullanabileceğimiz yöntemlerden biridir. Bu tezde, bu yöntemi sinüs-Gordon'un birleşik sistemine uyguladık.Bu problem DNA (deoksiribonükleik asit) dinamiğinde önemlidir. Öncelikle Lie dönüşüm gruplarının temel özellikleri anlatıldıktan sonra bu yöntemi uygulayabileceğimiz denklemlere örnekler verilmiştir. Tüm diferansiyel denklemlere uygulayabileceğimiz Lie simetri yönteminin diferansiyel denklem sistemlerine kadar genişletilebileceğini gözlemledik. Simetri üreteçleri ve problemin karşılık gelen sonsuz küçükleri inceledik. Sonsuz küçük operatörün (üreteç) uzanımını ve uzanım formüllerini kullandık. Bununla birlikte, nokta dönüşümlerini bulmak için üretecin koordinatlarını kullandık. Lie cebiri ve operatörlerin koordinatları yeni çözümler elde etmede çok önemli bir rol oynadı. Problemin çeşitli simetri dönüşüm grupları elde edildi ve değişmezlik kriterleri sunuldu.
Özet (Çeviri)
Symmetry group analysis is one of the methods we can use when finding new solutions. In this thesis, we applied this method to the coupled system of sine-Gordon.This problem is important in DNA (deoxyribonucleic acid) dynamics. First, the fundamental properties of Lie transformation groups are explained and then examples of the equations that we can apply this method are given. We have considered that Lie symmetry method, which we can apply to all differential equations. Also we can extend it to differential equations systems. Symmetry generators and the corresponding infinitesmals of the problem are studied. We used the extension of the infinitesimal operator (generator) and the prolongation formulas. However, we used the generator coordinates to find the point transformations. The Lie algebra and the coordinates of the operators played a very important role in obtaining new solutions. Several symmetry transformation groups of the problem are obtained.The invariant criterions are presented.