Gömülü mandibular 3. molar dişlerin cerrahisinde kullanılan farklı flep dizaynlarının kan akımına etkisinin incelenmesi
Comparision of blood FLOW following two flap designs used in impacted mandibular third molar surgery
  1. Tez No: 695240
  2. Yazar: MESUT KURT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BETÜL TAŞ ÖZYURTSEVEN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Ağız, diş ve çene cerrahisinde en sık gerçekleştirilen işlemler mandibular üçüncü molar operasyonlarıdır. Bu operasyonlarda farklı yöntemlerin kullanımı ilgili bölgedeki yara iyileşmesini ve kanlanmayı etkileyebilir. Bununla birlikte çok sık uygulanan operasyonlar olmaları nedeniyle postoperatif komplikasyonların da kontrol edilmesi önemlidir. Çalışmamızda, gömülü üçüncü molar dişlerin cerrahi çekiminde zarf ve trapezoidal flep kullanımın komşu ikinci molar dişin ve operasyon bölgesindeki yumuşak dokunun kanlanması üzerine etkilerini ve postoperatif komplikasyonlardan ödem ve trismus gelişimi ile ilişkisini incelemek amaçlanmıştır. Gömülü mandibular üçüncü molar dişlerin en sık gömülü kaldıkları pozisyonlar olan vertikal, horizontal, mesioangular ve distoangular açılanmalara sahip 7'şer dişten oluşan 28 kişilik 2 grup oluşturulmuş, grup 1'de zarf, grup 2'de trapezoidal flep uygulanmıştır. Lazer doppler flowmetre cihazı kullanılarak kan akımı değerleri; komşu diş üzerinde bir nokta ve bukkal yumuşak doku üzerinde 3 ayrı noktada ölçülmüştür. Ayrıca ödem ve maksimum ağız açıklığı değerleri kaydedilmiştir. Tüm ölçümler preoperatif olarak, postoperatif 3. ve 7. günlerde gerçekleştirilmiştir. Çalışmamızın sonuçlarına göre 2 grup arasında ödem ve maksimum ağız açıklığı arasında anlamlı farklılık bulunmamıştır. 2 grupta da komşu dişin pulpal kan akımı preoperatif değerlere göre azalmıştır. İşlemden önce benzer değerler görülmekle birlikte 7. günde zarf flep kullanımında komşu dişin pulpal kan akımı, trapezoidal flebe göre daha fazla artmıştır. Yumuşak dokudaki kan akımı değerlendirildiğinde, zarf flep grubunda 3 noktada (Y1, Y2, Y3) trapezoidal flep grubunda ise 2 noktada (Y2 ve Y3) kan akımının postoperatif 3.
Özet (Çeviri)
The most frequently performed procedures in oral and maxillofacial surgery are mandibular third molar operations. The use of different methods in these operations may affect wound healing and blood supply in the area. However, since they are very frequently performed operations, it is important to control postoperative complications. In our study, it was aimed to evaluate the effects of the use of envelope and trapezoidal flaps in the surgical extraction of impacted third molars on the blood supply of the adjacent second molar and the soft tissue in the operation area, and its relationship with the development of edema and trismus, which are postoperative complications. Two groups of 28 people, each consisting of 7 teeth with vertical, horizontal, mesioangular and distoangular angulations, which are the most frequently impacted positions of impacted mandibular third molar teeth, were formed. In group 1 envelope flaps and in group 2 trapezoidal flaps 2 were applied. Blood flow values were measured using laser doppler flowmeter device; It was measured at one point on the adjacent tooth and at 3 different points on the gingiva. In addition, edema and maximum mouth opening values were recorded. All measurements were performed preoperatively and on the 3rd and 7th postoperative days. According to the results of our study, no significant difference was found between the 2 groups in terms of edema and maximum mouth opening. In both groups, pulpal blood flow of adjacent teeth decreased compared to preoperative values. Although similar values were observed before the procedure, the pulpal blood flow of the adjacent tooth increased more in the envelopeflap groupthan the trapezoidal flap group on the 7th day.