Otomotiv endüstirisi sac şekillendirme preslerinde endüstri 4.0 ve kestirimci bakım yöntemleri
Industry 4.0 and predictive maintenance methods in automotive industry sheeting presses
- Tez No: 695247
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET İHSAN KARAMANGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Otomotiv üretim tesislerinde rulo sac bobinlerinin şekillenmesi ile otomotiv üretimi başlar. Rulo saç bobinleri uygun ölçülerde makaslama presleri tarafından kesilir ve derin çekme işlemini yapacak pres hatlarından geçtikten sonra arka kaput, ön kaput, kapı astar/dış yüzey, kasa yanı olarak şekillenir. Şekillenen bu sac presler kaynak hatlarında manuel ve robotik uygulamalar ile birleştirilerek araç kaportasının ortaya çıkma hikayesi başlar. Son halini alan otomobil kaportası, çeşitli kimyasal kaplamalardan sonra fırınlama ve boya kabinlerine girerek montaj hattına gönderilir. Son olarak montaj hatlarında boyalı kasanın üzerine giydirme, lastik, cam, ayna ve birçok ekipman montajı yapılarak otomobil teker üzerinde ilerlemeye hazır hale getirilir. Bu üretim sürecinde ise başlangıç“sac şekillendirme”işlemidir. Bir otomobil fabrikasında bant akışı, önceki modellere ait yedek parça temini, yüksek onarım maliyeti sebebi ile pres hatlarında yaşanabilecek arızalar fabrika verimliliğine ciddi anlamda bir negatif etki olarak yansır. Bu çalışmada sac şekillendirme presleri ve sac şekillendirme preslerinde yaşanabilecek mekanik arızaların önüne geçmek adına Endüstri 4.0 kapsamında yapılan çevrimiçi kestirimci bakım çalışması ele alınmıştır. Mekanik presler üzerinde belirlenen kritik noktalara sıcaklık ve titreşim sensörü montajı yapılmış ilave olarak pres ana motor akım bilgisini toplamak içinde akım trafosu kullanılmıştır. Montajı yapılan alıcılar kablolu bağlantı yöntemi ile MVX adı verilen kontrol ünitesine bağlanmıştır. Çevrimiçi olarak titreşim, sıcaklık ve akım verileri izlenmiş eşik seviyeleri belirlenmiş ve bu doğrultuda her bir parametre için arıza tespitleri gerçekleştirilmiştir. Tespit edilen arızalı ekipmanlara bakım-onarım çalışmaları yapılmış ve arızalı ekipman görselleri paylaşılmıştır. Ülkemiz adına“Her fabrika bir kaledir.”sözü ışığında fabrikaların verimliliği yükseltecek çalışmalara imza atarak ülke ekonomisine hizmet etmek mühendislerin asli görevidir.
Özet (Çeviri)
Automotive production begins with the shaping of coiled sheet coils in automotive production facilities. Rolled sheet coils are cut by shearing presses in appropriate sizes and after passing through the press lines that will perform the deep drawing process, they are shaped as the rear hood, front hood, door lining/outer surface, case side. The story of the emergence of the vehicle body begins by combining these shaped sheet metal presses with manual and robotic applications on the welding lines. The automobile body, which takes its final form, is sent to the assembly line by entering the firing and paint booths after various chemical coatings. Finally, cladding, tires, glass, mirrors and many equipment are mounted on the painted chassis on the assembly lines, and the car is made ready to move on the wheel. In this production process, the initial“sheet metal forming”process. Failures that may occur in the press lines due to tape flow, spare parts for previous models, and high repair costs in an automobile factory have a serious negative impact on factory productivity. In summary, in this thesis, predictive maintenance activities carried out within the scope of Industry 4.0 will be mentioned in order to prevent mechanical failures that may occur in sheet metal forming presses. By using today's developing technologies and appropriate sensors,“current, temperature, vibration”parameters, trend tracking and analysis and the stages of fault detection will be examined.