Sac metal şekillendirmede kalıp alıştırması için sonlu elemanlar yöntemi ile telafi çalışması
Case study on finete element method-based die spotting compensation for die try-out of sheet metal forming
- Tez No: 793170
- Danışmanlar: PROF. DR. RUKİYE ERTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Otomotiv Mühendisliği, Mechanical Engineering, Engineering Sciences, Automotive Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Otomobil modellerinde yapılan değişiklikler ve ürün geliştirme süreçlerinin kısaltmasının yanı sıra otomobil sac gövde bileşenlerinin kalitesine yönelik artan talepler doğrultusunda şirketlerin ürün geliştirme döngülerini kısaltmalarını zorunlu kılmıştır. Sac şekillendirme kalıplarının üretiminde en çok zaman alan süreç ise kalıp alıştırmasıdır. Belirli bir kaliteye ulaşmak için kalıp yüzeylerinin sac parçalar için zaman kaybı yaşanmadan hazırlanması ve deneme sürelerinin azaltılması hedeflenmelidir. Bu nedenle, sac metal şekillendirme süreçlerinde sayısal simülasyon analizi son yıllarda önemli hale gelmiştir. Bu bağlamda, bu makale, kullanıcının bir simülasyon sonucunun incelme dağılımına dayalı olarak bir geometriyi tespit etmesine olanak tanıyan kalıp yüzeyi telafi yöntemini açıklamaktadır. Böylece, incelme sonuçlarına göre işleme yüzeyleri sayısal olarak tanımlanabilir ve manuel taşlama işlemlerini azaltarak daha kısa ve daha verimli alıştırma süreci hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Shortened product development processes of automobile models modifications and increasing demands for the quality of automobile sheet body component necessitates companies to shorten product development cycles. The most time-consuming step during the production of stamping dies is manual spotting during the try-out of the tools. To achieve this quality, it should be aimed to quickly prepare the die surfaces for sheet metal parts and reduce try-out times. Therefore, numerical simulation analysis in sheet metal forming processes has become essential in recent years. In this context, this article describes a method for die spotting that allows the user to spot a geometry based on the thinning distribution of a simulation result. Thus, according to thinning results, machining surfaces can be numerically defined and leading to a shorter and more efficient try-out by reducing manual grinding processes.