Sac metal kalıplarında titreşim analizi ve iyileştirme çalışmaları
Vibration analysis and improvement studies in sheet metal dies
- Tez No: 823979
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Otomotiv Mühendisliği, Automotive Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Sac metal şekillendirme işlemleri havacılık, beyaz eşya ve otomotiv endüstrisi gibi farklı alanlarda başlıca kullanılan proseslerden biridir. Üretim sürecinin en hatasız şekilde devam edebilmesini sağlamak için de bütün süreçlerin ayrı bir özenle incelenmesi ve gerekli uygulamaların yapılması gerekmektedir. Titreşim endüstride ortaya çıkan sorunların en önemli kök sebeplerinden biridir. Bu sebeple bu tez çalışmasında yapılacak olan optimizasyon çalışmaları ile titreşim değerlerini azaltmak amaçlanmıştır. Arduino işlemci kartıyla çalıştırılan bir titreşim sensörü tercih edilmiştir. Sensör kurulumu ardından ilk titreşim ölçüm değerleri elde edilmiş ve mevcut durum analizleri yapılmıştır. Stoperlere gazlı yay yerleştirilerek ve üst grup kesme çeliğine açı verilerek titreşim değerleri azaltılmaya çalışılmıştır. Elde edilen titreşim değerleri incelenmiş ve kalıp üzerinde yapılan optimizasyonlar sayesinde ortalama titreşim değerlerinde Z ekseni pozitif eksende %64,02 ve Z negatif eksende ise %55,26 iyileştirme olduğu saptanmıştır. Bu çalışma sayesinde, kalıp kaynaklı oluşan titreşimin sebep olabileceği olası bakım maliyetleri, makine ömrünün azalması, parçada oluşan çapak ve çalışma ortamında oluşan gürültü gibi olumsuz etkilerde de azalışlar olacaktır.
Özet (Çeviri)
Sheet metal forming is one of the main processes used in different fields such as aerospace, white goods and automotive industries. In order to ensure that the production process can continue in the most error-free way, all processes must be carefully examined and necessary applications must be made. Vibration is one of the most important root causes of problems in the industry. For this reason, this thesis aims to reduce vibration values through optimization studies. A vibration sensor operated with an Arduino processor board was preferred. After the sensor installation, the first vibration measurement values were obtained and the current situation was analyzed. Vibration values were tried to be reduced by placing gas springs on the stoppers and angling the upper group cutting steel. The vibration values obtained were analyzed and it was determined that the average vibration values were improved by 64.02% on the positive axis of the Z axis and 55.26% on the negative axis of the Z axis thanks to the optimizations made on the mold. Thanks to this study, there will be a reduction in the negative effects of mold-induced vibration such as possible maintenance costs, reduced machine life, burrs on the part and noise in the working environment.