Samsun Sahra Sıhhıye Okulu Ve Eğitim Merkezi'nde eğitim gören erler için Sıhhıye eğitim programı taslağının geliştirilmesi
- Tez No: 69525
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
VII. ÖZET Bu çalışma, Samsun Sahra Sıhhiye Okulu ve Eğitim Merkez Komutanlığı'nda eğitim görmekte olan erbaş ve erler için sıhhiye eğitim programı taslağının geliştirilmesi amacıyla Gülhane Askeri Tıp Akademi'nde (GATA) ve Samsun Sahra Sıhhiye Okulu ve Eğitim Merkez Komutanlığı'nda Şubat-Mayıs 1998 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Çalışma, üç aşamadan meydana gelmiştir. Birinci aşaması gereksinim saptama aşamasıdır; tanımlayıcı tipte planlanmış ve GATA'da uygulanmıştır. İkinci aşaması Sahra Sıhhiye Okulu ve Eğitim Merkez Komutanlığı'nda erbaş ve erlere uygulanan sıhhiye eğitiminin değerlendirilmesi aşamasıdır; eğitim dönemi öncesinde ve sonrasında yapılan iki ayrı kesitsel tipte araştırmanın karşılaştırılması şeklinde gerçekleştirilmiştir. Üçüncü aşaması, elde edilen bulgulara göre Erbaş ve Erler İçin Sıhhiye Eğitim Programı Taslağı'nın geliştirildiği aşamadır. Çalışmanın birinci aşamasında hekimler sıhhiye erbaş ve erlerin mutlaka bilmeleri gereken konular olarak; ateş, nabız ve tansiyon ölçme konuları ile yaralıyı taşıma ve ilk yardım konularını belirtmişlerdir. Bu aşama sonunda Sıhhiye Erbaş ve Erler İçin Sıhhiye Konuları belirlenmiştir. İkinci aşamada sıhhiye eğitimini değerlendirmek için test materyali geliştirildi, sıhhiye eğitimi öncesinde ve sonrasında Çavuş Talimgah ve 1, Er Eğitim Bölüklerine uygulandı.
Özet (Çeviri)
VIII. İNGİLİZCE ÖZET (SUMMARY) THE DEVELOPMENT OF MEDICAL TRAINING PROGRAM PATTERN FOR THE RECRUITS WHO ARE TRAİNED AT SAMSUN FIELD MEDICAL SCHOOL AND TRAINING CENTER COMMANDERSHIP This study is performed at Gulhane Military Medicine Academy (GMMA) and Samsun Field Medical School and Training Center Commandership during February - May 1998 to aimed at developing a educational program pattern for recruits who are educated at Samsun Field Medical School and Training Commandership. The study has been by three steps. First step is necessity determination step; it was designed as descriptive type and performed at GMMA. Second step is the evaluation of medical education which is practiced Field Medical School and Training Center Commandership; it is performed as the comparision of two different cross-sectional surveys which had been performed before and after the education period. The third step is the one in which a medical educational program pattern was developed for recruits with respect to the findings. In the first step of the study, the doctors have determined fever, pulse, measure the blood pressure, the carriage of the wounded, and first aid subjects as the subjects which are absulutely known by the medical recruits. At the end of this step, it is determined medical subjects for the medical recruits. In the second step, it is developed test material to evaluate the medical education and it is practiced before and after the education at Sergeant Training Company and 1st Recruit Training Company.