Ankara ili Eryaman köyünde 15-49 yaş grubu evli kadınlarda vaginal enfeksiyon sıklığı ve bu enfeksiyonların etkenleri ile ilgili bir araştırma
Vaginal infections frequency and this infections agents in 15-49 years old married women, in Ankara-Eryaman Village
- Tez No: 69526
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEFER AYCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
54 ÖZET Bu çalışmada Ankara Eryaman Köyü'nde 15-49 yaşları arasındaki evli kadınlarda vaginal enfeksiyonların sıklığının ve bu enfeksiyonlardaki etkenlerin araştırılması amaçlanmıştır. 1997 yılı Kasım-Aralık aylarında bu çalışma yapılmıştır. Öncelikle köyde yaşayan 15-49 yaşları arasındaki bütün kadınlara anket formu uygulanmış, daha sonra genital muayene ve laboratuvar tetkikleri yapılmıştır. Direkt mikroskobik inceleme, %10'luk KOH ile koku testi ve mikrobiyolojik kültürleri incelenmiştir. 75 kadında (%45,5) genital enfeksiyon saptanmıştır. Enfeksiyon etkenleri içinde en fazla %21.8 ile bakteriel vaginitler görülmüştür. Candidial vaginite %16.3, Trichomoniazise bağlı vaginite %0.6 oranında rastlanmıştır. Miks enfeksiyonlar ise % 6.7 oranında görülmüştür. Topluma cinsel yolla bulaşan hastalıkların önemi anlatılmalı, bu hastalıklardan korunmak için gerekli önlemler öğretilmelidir.
Özet (Çeviri)
55 SUMMARY In this study, vaginal infections frequency and prevalence in 15-49 years-old married women were investigated in December and November in 1997 in Eryaman Village. Along with this infections agents were investigated, too. In the beginning a questionnaire was carried out about all the groups by the investigatore. Then, vaginal cultures of women were taken, and vaginal examination and laboratuary technics were done. Laboratuary researches involved direct microscopic inspection, smell test with % 10 KOH and microbiologic cultures. Vaginal infections were found out in 75 women of 165 cases ( % 45.5 ). In this determination genital inspection and smell test gave better results than microbiologic cultures. Bacterial vaginitis ( % 21.8 ), candidial vaginitis (% 16.3), trichomonas vaginitis ( % 0.6 ) and mixed infections (% 6.7) were detected as infection agents.