GATA Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim dalında açık kalp ameliyatı geçirenlerde hasta tatmininin saptanması
- Tez No: 69524
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Halk Sağlığı, Public Health
 - Yıl: 1998
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: GATA
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 69
Özet
VI.ÖZET Toplam Kalite Yönetiminin hizmet ve üretim sektöründe yaygınlaşması sağlık alanında da hasta tatmininin daha fazla dikkate alınmasını sağlamıştır. Hastaların aldıkları bakımın kalitesini değerlendirmelerinde başvurdukları yol tıbbi personelin kendilerine karşı olan tutumları ve fiziksel ve sosyal ortamın değerlendirilmesidir. Açık kalp ameliyatı geçiren hastaların iyileşmesinde ve taburcu sonrası klinikle işbirliğini sürdürmelerinde verilen bakımın önemi büyüktür. Klinikle işbirliğini sürdüren hastalarda hastaların takibi ve olası komplikasyonların önlenmesi daha kolay olmaktadır. Açık kalp ameliyatlıları ameliyatın yaşamsal öneminden dolayı tıbbi personele daha fazla bağlanmakta bu da tatmin sonuçlarının diğer hastalardan farklı olmasına yol açmaktadır. Bu kişiler biraz daha fazla ilgiyle daha fazla tatmin olurken biraz daha az ilgiyle daha fazla tatminsiz konuma gelmektedirler. Bu çalışma Gülhane Askeri Tıp Akademisi Eğitim Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı'nda açık kalp ameliyatı geçirmiş olanlarda hasta tatmininin saptanması amacıyla yapılmıştır. 96 hastaya sosyodemografik özelliklerinden etkilenen tatmin derecelerini ölçmek için anket uygulanmıştır. 57
Özet (Çeviri)
VII.SUMMARY The spread of Total Quality Manegement on production and service sectorscauses the more notice of the patient satisfaction on the health sector. The patients are looking for medical personel's behaviour and physical end social enviroment for the evaluating the medical care. The care is important for this patient for to get better and communication with the clinic after discharge. Paitents who communicate with clinic after discharge exposed few complications than other. The open heart surgery patients are more connected to medical personel. This attitude effect the satisfaction results. With little more interest this patient will be more satisfactied and with situation of no interest this patient will be more not satisfactied. This sttudy has been conducted on Gülhane Military Medical Academy Heart and Vasculer Surgery Deparment to evaluate the quality of health care given to the inpatient and the level of satisfaction they derived from the teratment. 96 patient asked for the satisfaction with questinarreform with their social and demografik datas. 58