Isıl işlem uygulamasının vermikompostun bazı mikrobiyolojik ve biyokimyasal özellikleri üzerine etkileri
Effects of thermal treatment on some microbiological and biochemical properties of vermicompost
  1. Tez No: 695301
  2. Yazar: GÜLAYFER ORDU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELÇUK GÖÇMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Bu çalışma, ısıl işlem uygulamasının vermikompostun bazı kimyasal, biyokimyasal ve mikrobiyolojik özelliklerinde meydana gelebilecek değişikliklerin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Yöntem: Türkiye'de vermikompost üretim izni alınmış olan 3 adet solucan gübresi (vermikompost) üretim tesisinden çalışmada kullanılmak üzere vermikompost örnekleri temin edilmiştir. Tez içeriğinde firma isimleri saklı tutularak A, B ve C firmaları olarak değinilmiştir. A firmasından ısıl işlem uygulaması görmemiş vermikompost ile ısıl işlem uygulaması gerçekleşmiş vermikompost örnekleri alınırken B ve C firmalarından sadece ısıl işlem uygulanmamış vermikompost örneği alınmıştır. Alınan örnekler laboratuvar şartlarında etüv iç sıcaklığı 70℃ olacak şekilde 120 dakika boyunca ısıl işleme tabi tutulmuştur. Isıl işlem uygulanmış ve uygulanmamış örneklerde bazı kimyasal, mikrobiyolojik ve biyokimyasal analizler gerçekleştirilmiştir. Bulgular: Isıl işlem uygulamasının vermikompost örneklerinin bazı kimyasal özellikleri üzerinde etkisi istatistiki olarak önemli bulunmamıştır. Ancak mikrobiyolojik ve biyokimyasal özelliklerinde istatistiki olarak önemli etkiler oluşturmuştur. Vermikompost örneklerine uygulanan ısıl işlem sonrasında CO2 oluşum miktarları tüm örneklerde artış göstermiş bu artış A firmasına ait vermikompost örneğinde istatistiki olarak önemli bulunmamışken, B ve C firmalarına ait örneklerde istatistiki olarak önemli bulunmuştur. Vermikompost örneklerine uygulanan ısıl işlem sonucunda Dehidrogenaz, Alkalin Fosfataz, Üreaz, β- Glukozidaz enzim aktiviteleri önemli ölçüde düşmüştür. Bu azalma istatistiki olarak önemli bulunmuştur. Aynı zamanda Toplam Aerob Mezofilik Bakteri sayısı, Fungus, Aktinomiset ve Toplam Koliform Bakteri sayısında da istatistiki olarak önemli azalmalar tespit edilmiştir. Sonuç: Isıl işlem uygulaması vermikompostun özellikle mikrobiyolojik aktivitenin belirleyicisi olan enzim aktivitelerinde ve Toplam Aerob Mezofilik Bakteri, Fungus, Aktinomiset sayılarında düşüşler meydana getirmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was carried out to determine the changes that may occur in some chemical, biochemical and microbiological properties of vermicompost by heat treatment. Material and Methods: Vermicompost samples to be used in the study were obtained from 3 vermicompost production facilities in Turkey, for which vermicompost production permission was obtained. In the content of the thesis, companies are mentioned as A, B and C companies, keeping the names of the companies confidential. While both untreated vermicompost and heat treated vermicompost samples were taken from company A, only untreated vermicompost samples were taken from companies B and C. The samples were heat treated for 120 minutes at a temperature of 70 °C in the drying oven under laboratory conditions. Some chemical, microbiological and biochemical analyzes were carried out on heat treated and untreated samples. Results: The effect of heat treatment on the chemical properties of vermicomposts was not found significant. However, it had statistically significant effects on its microbiological and biochemical properties. After the heat treatment applied to the vermicompost samples, the amount of CO2 formation increased in all samples. As a result of the heat treatment applied to the vermicompost samples, Dehydrogenase, Alkaline Phosphatase, Urease, β-Glucosidase enzyme activities decreased significantly. This decrease was found to be statistically significant. At the same time, statistically significant decreases were determined in the total number of Mesophilic Aerobic Bacteria, Fungi, Actinomycete and Total Coliform Bacteria. Conclusion: The heat treatment application caused decreases in the enzyme activities, especially on the microbiological activity of vermicompost, and in the numbers of Mesophilic Aerobic Bacteria, Fungi, Actinomycetes.