Transrektal ultrasonografi kılavuzluğunda standart on dört kadran prostat biyopsisi yapılan hastalarda patoloji sonuçları ile erektil disfonksiyonun olası korelasyonunun araştırılması
Possible corelation between erectile dysfunction and pathology results of patients performed with standart fourteen-core transrectal ultrasonography guided prostate biopsy
  1. Tez No: 695300
  2. Yazar: ORKUN BATMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA FARUK USTA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Erektil disfonksiyon (ED), tatmin edici bir cinsel aktiviteye için gerekli olan ereksiyonun sağlanamaması ya da sağlansa bile devam ettirilememesidir. ED etyolojisinde ileri yaş, obezite, metabolik sendrom, kardiyovasküler hastalıklar, anksiyete bozuklukları ve sigara kullanımı gibi çeşitli faktörler rol oynamaktadır. Bunların yanı sıra ED, prostat bezi hastalıkları ve alt üriner sistem semptomlarıyla sıklıkla birliktelik göstermektedir. Prostat kanseri erkeklerde en sık tanı konan ikinci kanser olup prostat spesifik antijen (PSA) taramalarının yaygınlaşmasıyla insidansı giderek artmaktadır. Prostat kanser tedavisinin erektil fonksiyon üzerinde olumsuz etkileri iyi bilinmekle beraber hastaların büyük çoğunluğunda tanı anında herhangi bir derecede ED olduğu bildirilmiştir. Her iki hastalığın ortak çevresel risk faktörlerine bağlı gelişebileceği düşünülmüş olup prostat kanserinin ED için bağımsız bir risk faktörü olduğuna dair net bir veri bulunmamaktadır. Bu çalışmanın amacı; ED için herhangi bir risk faktörü bulunmayan hastalarda transrektal ultrason kılavuzluğunda (TRUS) yapılan biyopsi sonucu prostat kanseri saptanma oranlarını karşılaştırmaktır. Çalışmaya ek komobiditesi olmayan, anksiyete bozukluğu veya majör depresyon öyküsü bulunmayan ve tütün kullanımı olmayan 151 hasta dahil edilmiştir. Prostat kanseri saptanmayan 64 hastanın IIEF-5 skor ortalaması 20,2, kanser saptanan 87 hastanın ortalama IIEF-5 skoru 17,6 olarak saptanmış ve her iki grup arasında ED açısından istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmıştır (p=0,003). Gleason skoru arttıkça erektil fonksiyonda azalma saptanmıştır. Perinöral invazyon varlığı, pozitif kor sayısı ve kanser lokalizasyonu açısından ED arasında istatistiksel anlamlı fark saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Erectile dysfunction (ED) is the inability to achieve and maintain an erection sufficient for satisfactory satisfactory sexual intercourse. Aetiology of ED includes ageing, obesity, metabolic syndrome, cardiovascular diseases, anxiety disorder and depression and smoking. However, ED is commonly associated with prostate gland pathologies and lower urinary tract symptoms. Prostate cancer is the second most diagnosed cancer in men, that incidence increases every year with prostate spesific antigen (PSA) screenings. Negative effects of prostate cancer treatment on erectile function is well known, however, most of patients have some degree of ED during diagnosis. It is considered that both diseases arise from common aetiological risk factors but there is lack of evidence which prostate cancer is an independent risk factor for ED. Purpose of this study; to compare erectile function and prostate cancer detected in transrectal ultrasonography (TRUS) guided biopsy in men without any risk factor of ED. 151 men without comorbidities, anxiety or major depression and usage of smoking included for study. Mean IIEF-5 score of 64 patients without cancer was 20,2, mean IIEF-5 score was 17,6 for 87 patients in prostate cancer group and there was a statistically significance with both groups (p=0,003). There was a negative corelation with Gleason scores and erectile functions. However, there was no statistically significance with presence of perineural invasion, number of positive cores and tumor localisation and ED.