Topkapı Sarayı Müze Kütüphanesi'ndeki XVIII. ve XIX. yy. Osmanlı mushafları
The XVIIth and XIXth centuries Ottoman Quran manuscripts in Topkapı Palace Museum Library
- Tez No: 695303
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLGÜN UYAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, El Sanatları, Sanat Tarihi, Religion, Crafts, Art History
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 436
Özet
XVIII. ve XIX. yüzyıllar Osmanlı Devleti'nde siyasî, sosyal, askerî, ekonomik, sanatsal ve hemen her alanda büyük dönüşümlere ve önemli paradigma değişikliklerine sahne olmuştur. Topkapı Sarayı Müze Kütüphanesi Osmanlı Devleti'nin merkezinde yer alması bakımından bu değişim ve dönüşümlerin izleneceği en verimli mekanların başında gelmektedir. Matbaanın bu yüzyıllarda Osmanlı Devleti'nde yaygınlaşmaya başlaması mushaf istinsâhını kaçınılmaz olarak şekillendiren başlıca etmenlerden biri, diğer taraftan Avrupa kaynaklı sosyal ve sanatsal akımlar da dolaylı yansımalarla mushaf tertibinde etkin olmuştur. Bu tez, özellikle mushaf tertibinde, XVIII. ve XIX. yüzyıllarda görülen mushaf yazım versiyonlarını, bu versiyonlar arasındaki farklılık ve benzerlikleri, özetle mushaf tertibinin seyrini ve geçirdiği evrimsel süreci tesbit etmeye yönelik bir girişimdir. Bu amaçla, yazma mushaflar sayfa ve satır düzeni, yazı çeşitleri, içerik ve ketebeleri açısından incelenmiş, yıllar boyunca gerekçekleşen değişimler ve standartlaşan özellikler tahlil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The XVIII. and XIX. centuries witnessed great transformations and major paradigm shifts in political, social, military, economical, artistic and nearly all fields in the Ottoman State. Topkapı Palace Museum Library as regards being located in the center of the Ottoman State is in the leading position of the most prolific places in which these tranformations and shifts could be traced. Besides the fact that the start of proliferation of the printing house in the centuries is one of the factors which form the copying of the Quran, European based, social and artistic movements also were effective with their indirect reflections in the designs of the Quran. This study, especially in the design of the Quran, is an attempt aimed at determining the copying versions of the Quran appeared in the XVIII. and XIX. centuries and differences and similarities among those versions, briefly the progress of the Quran copying and its conveying evolutionary process. For this purpose, the Quran manuscripts have been studied with respect to their layouts, styles of writing, contents and colophons, the changes through the years and their standardised features have been analysed.