Hemşirelerde tükenmişlik düzeyinin ruminatif düşünce biçimleri ve örgütsel affedicilik açısından incelenmesi
investigation of burnout level in terms of ruminative thought and organizational forgiveness in nurses
  1. Tez No: 695310
  2. Yazar: ÇİĞDEM ZENGİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OYA SEVCAN ORAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı hemşirelerde tükenmişlik düzeyinin ruminatif düşünce biçimleri ve örgütsel affedicilik açısından incelenmesidir. Materyal ve Metot: İlişki arayan, tanımlayıcı tipte olan bu araştırma, bir üniversite hastanesinde çalışan 255 hemşire ile yürütülmüştür. Veri toplama aracı olarak“Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Maslach Tükenmişlik Ölçeği”,“Ruminatif Düşünce Biçimleri Ölçeği”ve“Örgütsel Affedicilik Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin istatistiksel değerlendirilmesi SPSS 20.0 programı kullanılarak yapılmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler (sayı, yüzde, ortalama, standart sapma), Kolmogorov Smirnov testi, independent t testi, varyans analizi, pearson korelasyon testi kullanılmıştır. Bulgular: Analiz sonucunda hemşirelerin Maslach Tükenmişlik Ölçeği alt boyutlarından aldıkları puanların ortalamaları Duygusal Tükenme 17,41±6,89; Duyarsızlaşma 5,29±3,74; Kişisel Başarıda Düşme 11,48±4,43 olarak bulunmuştur. Ayrıca hemşirelerin Ruminatif Düşünce Biçimleri Ölçeği puan ortalamalarının 71,84±20,67; Örgütsel Affedicilik Ölçeği puan ortalamasının ise 67,85±11,09 olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to examine the level of burnout in nurses in terms of ruminative thinking styles and organizational forgiveness. Material and Method: This descriptive, relationship-seeking study was conducted with 255 nurses working in a university hospital.“Descriptive Information Form”,“ Maslach Burnout Inventory-MBI ”,“Ruminative Thought Style Questionnaire”and“Organizational Forgiveness Scale”were used as data collection tools. Statistical evaluation of the data was made using the SPSS 20.0 program. Descriptive statistics (number, percentage, mean, standard deviation), Kolmogorov Smirnov test, independent t test, analysis of variance and Pearson correlation test were used in the analysis of the data. Result: As a result of the analysis, the mean scores of the nurses' sub-dimensions of the Maslach Burnout Inventory were Emotional Exhaustion 17.41 ± 6.89; Desensitization 5.29 ± 3.74; Decrease in Personal Achievement was found to be 11.48 ± 4.43. In addition, the mean score of the nurses' Ruminative Thought Style Questionnaire was 71.84 ± 20.67; The mean score of the Organizational Forgiveness Scale was found to be 67.85 ± 11.09.