Wireless data transmission for medical implants with fully digital non-coherent detection
Tıbbi implantlar için tamamen dijital tutarlı olmayan tespitli kablosuz veri aktarımı
- Tez No: 695316
- Danışmanlar: PROF. DR. HALUK KÜLAH
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Artan nüfusla birlikte tedavi edici cihaz ve implant bekleyenlerin sayısı da artmaktadır. Koklear implantlar, sensörinöral işitme kaybı olan hastalara yardımcı olan implantlardan biridir. Geleneksel koklear implantlar, kulağın içinde ve dışında iki ayrı parçadan oluşur. Bu parçalar arasındaki iletişim kablosuz olarak gerçekleştirilir. Tamamen implante edilebilir koklear implantlarda, operasyonel bir dış blok yoktur, bu nedenle tüm bloklarla etkileşime girebilmek için kablosuz veri aktarımının kapsamlı bir şekilde kullanılması gerekir. Bu tezde, Binary Phase Shift Keying ile endüktif kuplaj kullanan tamamen implante edilebilir koklear implantlar için çift yönlü bir kablosuz veri aktarım sistemi tasarlanmıştır. Mıknatıssız sistem, öncelikli olarak hastaya uyarlama uygulaması için kullanılmak üzere tasarlanmış olmasının yanı sıra, en kötü kuplaj koşullarında 3x10-3 BER ile veri ve taşıyıcıyı çift yönlü olarak aktarabilir. Hasta uyarlama işlemcisinde her bir yerleştirme döngüsü için 1 bitten daha az hata bulunmaktadır. Tam dijital tutarsız algılama ile implante edilmiş yapı, güç amplifikatörleri olmadan 47,1 µW güç tüketir.
Özet (Çeviri)
Number of people awaiting therapeutic devices and implants increase with the increase in population. Cochlear implants are one of these implants which aid patients with sensorineural hearing loss. Conventional cochlear implants consist of two distinct parts inside and outside of the ear. Communication in between these parts is conducted wirelessly. In fully implantable cochlear implants, there is no operational outside block. Hence, in order to interact with all the blocks, wireless data transfer should be used in an extensive manner. In this thesis, a bidirectional wireless data transfer system for fully implantable cochlear implants utilizing inductive coupling with Binary Phase Shift Keying is designed. In addition to system being designed to be primarily used for patient fitting application, magnet-free system can also transfer data and carrier with BERs of 3x10-3 in worst coupling conditions, bidirectionally. The patient fitting processor has less than 1 bit error for each fitting cycle. With fully digital non-coherent detection, implanted structure consumes 47.1 µW power without power amplifiers.