Hemen hemen simetrik sayısal yarıgrupların sayısal çoğaltmasının tipinin göreceli idealler yardımıyla belirlenmesi
The determination of the type of duplication of almost symmetric numerical semigroup with the help of relative ideals
  1. Tez No: 695317
  2. Yazar: NECMETTİN KOÇYİĞİT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BELGİN ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada bir sayısal yarıgrubu ile bu grubun göreceli idealleri tanımlanmış ve sayısal yarıgrup özellikleri incelenmiştir. Tezin amacı hemen hemen simetrik bir sayısal yarıgrup, herhangi bir tek tamsayı ve ; nin göreceli ideali olmak üzere yeni bir sayısal yarıgrup olan sayısal çoğaltmasının tipini göreceli idealler yardımıyla belirlemektir.
Özet (Çeviri)
In this study, the numerical semigroup and the relative ideals of this group are defined and the properties of numerical semigroup is examined. The purpose of the thesis is to determine the type of the duplication of numerical semigroup, , such that is almost numerical semigroup any odd integer and is the relative ideal of .