Farklı aralıklı açlık uygulamalarının beslenme durumu ve diyet kalitesi üzerine etkisi
The effects of different intermittent fasting practices on nutritional status and diet quality
  1. Tez No: 695318
  2. Yazar: ÖZGE MENGİ ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EDA KÖKSAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Bu çalışma zaman kısıtlı beslenme ve ramazan açlığı uygulamaları ile enerji kısıtlı diyet uygulamasının, bireylerin beslenme durumu ve diyet kalitesi üzerine olan etkisinin araştırılması ve zaman kısıtlı beslenme ile enerji kısıtlı diyet uygulamasının etkisinin karşılaştırılması amacıyla planlanmıştır. Çalışma 19-50 yaş arası, hafif şişman ve herhangi bir kronik hastalığı olmayan 36 kadın birey (zaman kısıtlı beslenme grubu 10 birey, ramazan açlığı grubu 13 birey ve enerji kısıtlı diyet grubu 13 birey) üzerinde vaka-kontrol çalışması ve 8 haftalık müdahale olarak planlanıp yürütülmüştür. Anket formu aracılığıyla bireylerin sosyo-demografik özellikleri, fiziksel aktivite durumları, sirkadiyen ritim özellikleri, uyku kaliteleri, besin tüketimleri ve diyet kaliteleri sorgulanmıştır. Bireylerin antropometrik ölçümleri, vücut bileşimleri, kan basıncı ve kalp atım hızları, dinlenme enerji harcamaları (DEH) ve günlük adım sayıları değerlendirilmiş, bazı biyokimyasal parametreleri analiz edilmiştir. Tüm bireyler çalışma süresince fiziksel aktivite düzeylerini korumuştur. Zaman kısıtlı beslenme, enerji kısıtlı diyet ve ramazan açlığı grubunda yer alan bireylerin vücut ağırlıklarında sırasıyla %3,2, %5,5, %1,1 azalma saptanmıştır (p0,05), enerji kısıtlı diyet grubunda %7,1 azalma gözlenmiştir (p0,05).
Özet (Çeviri)
This study was planned to investigate the effects of time-restricted feeding, Ramadan fasting and energy-restricted diet on the nutritional status and diet quality of individuals, and to compare the effects of time-restricted feeding and energy-restricted diet. The study was planned and conducted as a case-control study and an 8-week intervention on 36 female individuals (10 individuals in the time-restricted feeding group, 13 individuals in the Ramadan fasting group and 13 individuals in the energy-restricted diet group) aged 19-50, overweight and without any chronic disease. Socio-demographic characteristics, physical activity status, circadian rhythm characteristics, sleep quality, food consumption and diet quality of individuals were questioned through the questionnaire form. Anthropometric measurements, body compositions, blood pressure and heart rates, resting energy expenditure (REE) and daily step numbers of individuals were evaluated and some biochemical parameters were analyzed. All individuals maintained their physical activity levels throughout the study. A decrease of 3.2%, 5.5%, and 1.1% was found in the body weights of individuals in the time-restricted feeding, energy-restricted diet, and Ramadan fasting groups, respectively (p0.05), a 7.1% decrease was observed in the energy-restricted diet group (p0.05). The daily energy intakes of individuals in the time-restricted feeding, energy-restricted diet, and Ramadan fasting groups were decreased 405.7 kcal (18.5%), 954.2 kcal (42.2%) and 408.6 kcal (23.0%), respectively.