Patriyarkal kapitalizm kıskacında göçmen kadın olmak: Şanlıurfa'daki Suriyeli kadınların deneyimleri
Being a migrant woman in the grip of patriarcal capitalism: Experiences of Syrian women in Şanliurfa
- Tez No: 695334
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİN BAKİ ADAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu yüksek lisans tez çalışmasında zorunlu göçü deneyimleyen Suriyeli kadınlar özelinde, göçte kadın deneyimlerinin anlaşılması, göç sonrası hayatta kadınların kadınlara özgü karşılaştığı engellerin, dışlanmaların ortaya konulması ve son olarak çalışma hayatında göçmen kadınların patriyarkal kapitalist toplumda göçmenlik ve kadınlık konumlarının kesişimine dayalı deneyimlerinin analizi yapılmıştır. Çalışmanın gerçekleştiği kentin göçmenlerin menşei ülkesiyle olarak benzerliklerinin göç sürecine etkisi de incelenmiştir. Bu amaçla 2020 yılının Eylül ayında Şanlıurfa'nın kent merkezinde bulunan Haliliye, Eyyübiye ilçelerindeki, Bağlarbaşı, Bahçelievler, Yenişehir, Sırrın semtlerinde yaşayan, yaş grubuna, medeni durumuna, çalışma durumuna, hukuki statüsüne ve etnisiteye bağlı olarak farklılaşan, 45 Suriyeli kadınla yüz yüze derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Suriyeli kadınların sosyal uyum ve kabul süreçlerinde ataerkil baskı ve sömürülere maruz kaldığı bununla birlikte göçmenlik konumlarından ötürü hem yerleşik kadınlar hem de erkekler tarafından dışlandığı anlaşılmıştır. Çalışma hayatına giriş ile birlikte hem menşei ülkenin ataerkil ilişkilerinin hem de Türkiye'nin patriyarkal kapitalist toplum yapısının göçmen kadın emeğinin konumlanmasını şekillendirdiği tespit edilmiştir. Suriyeli kadınlar göçü, Suriyeli erkeklerden farklı ve daha dezavantajlı deneyimlemekte, patriyarkal kapitalist toplum yapısında göçmenlik ve kadınlık kimliklerinin kesişimiyle yeni bir konumsallığı ve bu konumsallığa bağlı farklı ekonomik sömürü, vasıfsızlaşma, dışlanma ve ayrımcılığı deneyimlemektedirler. Bu çalışma göç olgusunun ve göç sonrası yaşantının kadınların özgül deneyimleri bağlamında toplumsal cinsiyet ve cinsiyet dinamikleri tarafından doğrudan yapılandırıldığını ortaya koyarak ilgili literatüre katkı sağlamaktadır. ANAHTAR KELİMELER: Suriyeli kadınlar, göçmen kadın emeği, sosyal uyum, dışlanma
Özet (Çeviri)
In this master thesis, specifically for Syrian women who have experienced forced migration, understanding women's experiences in migration, revealing the barriers and exclusions faced by women in post-migration life, and finally, the analysis of immigrant women's experiences based on the intersection of migration and femininity in the patriarchal capitalist society in working life. The effect of the city's,where the work took place, similarities with the immigrant's country of origin on the migration process was also examined. For this purpose, face-to-face in-depth interviews has been carried out with 45 Syrian women living in Haliliye, Eyyübiye, Bağlarbaşı, Bahçelievler, Yenişehir, Sırrın districts located in the city center of Şanlıurfa, differing depending on age group, marital status, employment status, legal status and ethnicity, in September 2020. It has been understood that Syrian women are exposed to patriarchal oppression and exploitation in social cohesion and acceptance processes, and they are excluded by both settled women and men due to their immigration status. It has been detected that both the patriarchal relations of the country of origin and the patriarchal capitalist society structure of Turkey shape the positioning of migrant women's labor with the entry into working life. Syrian women experience migration differently and at a more disadvantage than Syrian men, and they experience a new positionality with the intersection of immigration and female identities in the patriarchal capitalist society structure, and different economic exploitation, disqualification, exclusion and discrimination based on this positionality. This study contributes to the relevant literature by revealing that the phenomenon of migration and post-migration life are directly structured by gender and gender dynamics in the context of women's specific experiences. KEY WORDS: Syrian women, immigrant women's labor, social cohesion, exclusion