Türkiye'de kadın işçilerin sendikal katılımı
The Participation of woman workers in trade unions in Turkey
- Tez No: 72476
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLAY TOKSÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
186 ÖZET Bu çalışmanın amacı Türkiye'deki kadın işçilerin emek piyasasında ve sendikalardaki konumunu, İngiltere gibi sanayileşmiş bir ülkeyle karşılaştırmalı olarak incelemektir. Türkiye'de kadınların büyük bölümü tarım sektöründe yeralmaktadır. Tanımdışı alanlardaki dağılımları sınırlı olmakla birlikte kapitalist gelişime göre yavaş bir şekilde gelişmektedir. Bu düşük katılımın temel nedeni patriarkal yapıların egemenliğidir. Türkiye'de kentsel alandaki kadınların büyük bölümü işsizdir. Bunun nedenlerinden biri, meslek segregasyonu yüzünden kadınlar için uygun görülen işlerin sınırlı olamasıdır. Diğer bir neden ise, kadınların kolayca çıkartılabilecekleri güvencesiz işlerde istihdam edilmeleridir. Bunda, işverenin fazla bir tepki görmeden kadınların işine son vermelerini sağlayan patriarkal ideolojinin etkisi bulunmaktadır. Sonuç olarak, emek pazarındaki ayrımcı uygulamalar nedeniyle örgütlü, formel sektörde iş bulamayan kadınlar enformel sektörde iş aramak zorunda kalmaktadırlar. Hamilelik ve annelik durumunda kadınların kazanmasına ilişkin düzenlemeler, işveren açısından işçinin maliyetini yükseltmekte bu nedenle işveren evli kadınlar yerine evlenmemiş kızları çalıştırmayı tercih etmektedir. Emek pazarındaki ayrımcılık uygulamaları İngiltere'de de kadın çalışanların karşılaştığı bir durumdur. Cinsiyet eşitsizliği, eşitsiz ücret, işgüvencesinden yoksunluk ve kariyer yapmaya elvermeyen yan zamanlı çalışma istihdamın belirgin özelliklerini oluşturmaktadır. Kamu sektörü ve hizmetlerdeki genişleme sayesinde kadın istihdamı arttığı gibi kadın sendika üyelerinin sayılan da artmaktadır. Bununla beraber, özellikle yan zamanlı çalışanlar olmak üzere kadınların üyelik oranı erkeklere göre düşüktür. Kadınlar sendikaların karar organlarında eşit bir şekilde temsil edilmemektedirler. Bunun nedeni, topluma egemen olan kadının aile ve çocuk bakımından sorumlu tutulduğu emeğin cinsiyete göre bölünmesidir. Bu durum, kadının üretim süreçlerindeki ve örgütsel yapılardaki konumunu da belirlemektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this study is to analyse the situation of the female workers in the labor market and in the trade unions in Turkey in comparison with an industrialized country such as United Kingdom. The women in Turkey are mainly occupied in agricultural sector. Althought their share in nonagricultural activities is limited, it shows a slow increase in accordance with the capitalist development process. The main reason for this low partiicipation rate is the hegemony of patriarchal structures. A large proportion of women in Turkey, in urban areas unemployed. A cause for it is the limited number of jobs available for women because of the labor market segregation. Another reason is the employment of women in insecure jobs, where they can be easily dismissed. It is the effects of the patriarchal ideology, that enables employers to dismiss the female workers without social opposition. As a result of the discriminatory practices in the labor market, the women who cannot find jobs in the formal,organized sector are forced to find jobs in the informal sector. The regulations which protect the female workers during their pregnancy and motherhood are factors that are increasing labor costs for the employer. Therefore the employers prefer not to occupy married women, but young single girls. Discrimination in labor market is also a characteristic of the work conditions for women in the United Kingdom. Sexual inequalities, unequal pay for female workers, job insecuruity and widespread part-time work without chances of career, are determining for the female employment. Due to the expansion of public sector and service sector, the employment of women have icreased, and the number of female trade union members rose. However their membership rate stays behind that of men, especially by the part time workers. They are also inadequality represented in decision-making organs of the unions. This is to be explained with the sexual division of labor dominating in the society, where the women undertake all the domestic work and responsibility for the child care. It185 determines their position in the production process and in the organizational structures such as trade unions.