Amasya ili biber tarlalarında sorun olan yabancı otlara karşı etkili herbisitlerin ve minimum dozlarının saptanması
Determination of effective herbicides and minimum doses against weed problems in pepper fields in amasya province
  1. Tez No: 695343
  2. Yazar: EBRU GÜL KARABOYUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE KAYA ALTOP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmada biber tarlalarında sorun olan yabancı otlara karşı çıkış öncesi ve çıkış sonrası bazı herbisitlerin biber verimi, biberde fitotoksite ve yabancı otlara olan etkileri ile ilgili araştırmalar yapılmıştır. Bu çalışma Karadeniz bölgesi Amasya İli Eraslan ve Büyük Kızılca köylerinde 2019- 2020 yetiştirme döneminde, iki lokasyonda, Sera Demre biber çeşidi ile yürütülmüştür. Çıkış öncesi, pendimethalin, çıkış sonrası olarak metribuzin ve quazilofop- P- ethyl kullanılmıştır. Çıkış öncesi ve çıkış sonrası herbisitler kullanıldıktan sonraki 7, 14, 28 ve 56. günlerde yabancı ot sayıları ve türleri kaydedilmiştir. Çıkış öncesi herbisitlerin kullanılan farklı dozlarının on bir farklı yabancı ot türüne karşı etkinliklerinin % 21 ile % 100 arasında değiştiği görülmüş, çıkış sonrası herbisitlerin ise on bir farklı yabancı ot türü üzerindeki etkilerinin % 11 ile % 100 arasında değiştiği gözlemlenmiştir. Sonuçlara göre çıkış öncesi uygulanılan herbisit çıkış sonrası herbisitlere göre daha yüksek oranda etkinlik göstermiştir. Bu durumdan dolayı biber tarlalarında sorun olan yabancı ot popülasyonları için çıkış öncesi pendimethalin kullanımı önerilebilmektedir. Genel olarak herbisit uygulaması yapılan bütün parsellerde kontrol parsellerine göre biber veriminde artış gözlenmiştir. Uygulamalar sonrası bitkilerde kloroz ve popülasyonlarda azalma görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, studies have been made about effects of some herbicides on pepper efficiency, phytotoxicity on pepper and unfamiliar herbs, against pre-appear and post-appear to unfamiliar herbs that are problem in pepper plantation. This study was carried out in the Eraslan and Büyük Kızılca villages in Amasya in Black Sea region in the 2019- 2020 growing season, in 2 locations, with Demre's indigenous pepper variety. Pre-sowing, pendimethalin, post-appear metribuzin and quazilofop- P- ethyl were used. Herb numbers and species were recorded on the 7th, 14th, 28th and 56th days after the pre-sowing and post-appear herbicides were used. It was observed that the different doses of herbicides used pre-sowing and post-appear, effects changed between 21 % and 100 % against eleven different herbs species, that the effects of herbicides on eleven different unfamiliar herbs species changed between 11 % and 100 %. According to the results, pre-appear herbicides showed higher efficiency than post-appear herbicid. Because of this situation, the use of pendimethalin before emergence can be recommended for weed populations that have problems in pepper fields. In general, increment was observed of pepper efficiency in all herbicide applied parcels compared to the control parcels. After the implementations, decrease has been observed on the yellowing of the plants, chlorosis and populations.