C21H26FNO , C32H46N2O2 ve C22H28INO moleküllerininx-ışınları ve bazı spektroskopik yöntemlerle özelliklerinin incelenmesi
Ivestigation of the properties of C21H26FNO , C32H46N2O2 and C22H28INO molecules by x-rays and some spectroscopic methods
  1. Tez No: 695362
  2. Yazar: EBRU ERGÜZELOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada C21H26FNO (I), C32H46N2O2 (II) ve C22H28INO (III) olmak üzere üç adet Schiff bazı bileşiği Ondokuz Mayıs Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü Organik Kimya Laboratuarında sentezlendi. Moleküllere ait FT-IR ve UV-Vis spektrumları Ondokuz Mayıs Üniversitesi Kimya Bölümünde bulunan PerkinElmar Two ve Thermo Scientific/Evolution spektrometreleri kullanılarak elde edilmiştir. Kristallerin X-ışını verileri Sinop Üniversitesi Bilimsel ve Teknolojik Araştırmalar Uygulama ve Araştırma Merkezi bünyesindeki X-Işınları Laboratuvarı'nda belirlenmiştir. C21H26FNO (I), C32H46N2O2 (II) ve C22H28INO (III) moleküllerinin X-ışını kırınımı çalışmalarında örgü parametre değerleri a(Å), b(Å), c(Å) sırasıyla 6.5137(9), 10.5888(16), 14.615(2); 11.8458(12), 10.1747(8), 24.205(3) ve 9.7291(9), 6.9882(5), 15.7881(13) olup, molekül yapıları sırasıyla, P1 ̅, P21/n, P21/m uzay grubunda ve kristal sistemleri ise (I) molekülü triklinik, (II) ve (III) moleküller monokliniktir. Çalışılan Schiff bazı bileşiklerinin spektroskopik özellikleri FT-IR ve UV-Vis, yöntemleri kullanılarak belirlenmiştir. (I), (II) ve (III) kristalleri için FT-IR ve UV-Vis spektrumları kristalografik özelliklere sahip olduğu gibi enol-imin formda kristallendiklerini kanıtlamıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, three Schiff base crystals C21H26FNO (I), C32H46N2O2 (II) and C22H28INO (III) have been synthesized at the Organic Chemistry Labratory of Chemistry Department in Ondokuz Mayıs University. FT-IR and UV-Vis spectra of the molecules have been obtained by using the PerkinElmar Two and Thermo Scientific/Evolution spectometers at the Chemistry Department Of Ondokuz Mayıs University. X-Ray parameters of the crystals have been determined at the X-ray Laboratory of the Center for Scientific and Technological Research at Sinop University. In the X-ray diffraction studies of the C21H26FNO (I), C32H46N2O2 (II) and C22H28INO (III) molecules, properties of the weave parameters a(Å), b(Å), c(Å) are 6.5137(9), 10.5888(16), 14.615(2); 11.8458(12), 10.1747(8), 24.205(3) and 9.7291(9), 6.9882(5), 15.7881(13) respectively, the molecular structures are in the P1 ̅, P21/n, P21/m space group respectively, and the crystal system is triclinic for (I) , monoclinic for (II) and (III) molecules. The spectroscopic properties of Schiff base compounds studied here were determined by using FT-IR, UV-Vis, methods. FT-IR and UV-Vis spectra of the three crystals . (I), (II) and (III) have proved to have crystallographic properties as well as being crystallizated in enol-imine form.