C21H26INO ve C24H33NO3 Schiff bazı bileşiklerinin X-ışını kırınımı analizi ve kuantum mekaniksel yöntemler ile incelenmesi
Investigation of C21H26INO and C24H33NO3 Schiff base compounds with x-ray diffraction analysis and quantum mechanical methods
- Tez No: 854154
 - Danışmanlar: PROF. DR. YELDA BİNGÖL ALPASLAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
 - Yıl: 2024
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Giresun Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu tez çalışması, bazı molekülerin tek kristal yapılarının incelenmesi ve karakterizasyonları ile kuantum mekaniksel hesaplamaları üzerine planlanmıştır. Yapılan çalışmalar sonucunda iki tane tek kristal yapısına sahip Schiff bazı molekülleri elde edilmiştir. Schiff bazı bileşikleri sahip oldukları biyolojik ve kimyasal özelliklerinden dolayı son yıllarda oldukça ilgi çekici olmuşlardır. Schiff bazlarından elde edilen bileşiklerin çok geniş kullanım alanları mevcuttur. İncelenen bileşiklerin tek kristal yapıları Ondokuz Mayıs Üniversitesi Kimya Bölümü Organik Kimya Laboratuvarında Prof. Dr. Mustafa Macit tarafından sentezlenmiştir. Sentezlenen kristal yapıların tek kristal X-ışını kırınımı yöntemi ile analizleri Ondokuz Mayıs Üniversitesi Fizik Bölümü Kristalografi Laboratuvarında bulunan STOE IPDS II ve Giresun Üniversitesi Merkezi Araştırma Laboratuvarında bulunan AGILENT SUPERNOVA kırınımmetreleri aracılığı ile gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler aracılığı ile kristallerin yapı çözümleri gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde ise; elde edilen deneysel verileri, kuramsal veriler ile karşılaştırmak ve X-ışını tek kırınım yöntemi ile belirlenemeyen bazı moleküler özelliklerin tanımlanması amacıyla kristallerin kuantum mekaniksel hesaplamaları Gaussian 09W paket programı ile Yoğunluk Fonksiyonel Kuramı (YFK) kullanılarak gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis work, is planned on the investigation and characterization of some molecular single crystal structures and quantum mechanical calculations. As a result of the performed studies, Schiff base molecules with two single crystal structures were obtained. Schiff base compounds have been very interesting in recent years due to their biological and chemical properties. Compounds obtained from Schiff bases have a wide range of uses. The studied single crystal structures were synthesized at the Organic Chemistry Laboratory of Chemistry in Ondokuz mayıs University by Prof. Dr. Mustafa Macit. The analyzes of the synthezized crystal structures with single crystal X-ray diffraction method were carried out by STOE IPDS II in Ondokuz Mayıs University Physics Department Cristallography Laboratory and AGILENT SUPERNOVA diffractometers in Giresun Unıversity Central Research Laboratory. The structural analyses of the crystals were realized using the data obtained. In the second part of the study, quantum mechanical calculations of crystals were carried out with Gaussian 09W package program using Density Functional Theory (DFT) in order to compare the obtained experimental data with theoretical data and to determine some molecular properties that cannot be determined by the X-ray single crystal diffraction method.