İshalli dışkı örneklerindeki son beş yıllık campylobacter jejuni prevalansı (2015-2019)
Last five-year prevalence of campylobacter jejuni in diarrhea stool specimens (2015-2019)
- Tez No: 695365
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM MEHMET ALİ ÖKTEM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Campylobacter jejuni, dünya çapında bakteriyel gastroenterite sebep olan önemli patojen mikroorganizmalardan biridir. Campylobacter gastroenteriti genellikle ateş, karın ağrısı ve sadece birkaç gün süren sulu / kanlı ishal semptomları ile ilişkili akut ve kendi kendini sınırlayan bağırsak enfeksiyonu olarak görülür. Nadiren bakteriyemi ve ekstraintestinal enfeksiyonlarla ilişkili olabilecek şiddetli ve uzun süreli hastalık tablolarına neden olabilir. Sıklıkla sporadik vakalar şeklinde gözlenmekle birlikte birçok su ve gıda kaynaklı Campylobacter jejuni salgınları da bildirilmiştir. Campylobacter izolatlarında dünya çapında terapötik amaçlar için yaygın olarak kullanılan antibiyotiklere karşı artan direnç akut gastroenterit enfeksiyonların ampirik tedavisinde başarısızlıklara neden olabilmektedir. Bu çalışmanın amacı, Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ndeki ishalli dışkı örneklerindeki Campylobacter jejuni prevalansını saptamak ve akut gastroenterit etkenleri arasında önemli bir yeri olan bu patojen mikroorganizma enfeksiyonlarının mevsimsel dağılımı, etkilediği yaş ve cinsiyet grupları hakkında bilgi sahibi olabilmektir.
Özet (Çeviri)
Campylobacter jejuni is one of the important pathogenic microorganisms causing bascterial gastroenteritis worldwide. Campylobacter gastroenteritis appears as an acute and self-limiting infection usually associated with symptoms of fever, abdominal pain and watery/ bloody diarrhea lasting only a few days. Rarely, it may present with severe and prolonged cases that may be associated with bacteremia and extraintestinal infections. Altough it is frequently observed as sporpdic cases, water and food-borne Campylobacter jejuni outbreaks are also observed. İncreasing resistance in Campylobacter isolates to these antibiotics, which are widely used for therapeutic purposes worldwide, may cause failures in the empirical treatment of these infections. The aim of this study is to determine the prevalence of Campylobacter jejuni in stool samples with diarrhea in the Central Labaratory of Dokuz Eylül Üniversity Medical Faculty Hospital and to have information about the seasonal distribution, age and gender group affected by these pathogenic microorganism infections, which have an important place among the agents of acute gastroenteritis.