İş süreçlerinin geliştirilmesi, hedeflerle yönetim ve risk analizi yöntemlerine dayalı sürdürülebilir yönetim modeli önerisi ve modelin uygulanması
Sustainable management model proposal based on business process improvement, management by objectives and risk analysis methods and its application
  1. Tez No: 695372
  2. Yazar: ELİF AKGÜL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMİH COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Günümüzde modern yönetim anlayışı çerçevesinde organizasyonel yapıların etkin bir şekilde hedeflere dayalı olarak yönetilmesi, işletme içindeki verimliliği ve rekabet gücünü artırmak adına özellikle süreçlerin sürekli geliştirilmesi büyük önem taşımaktadır. Bu tez çalışmasının amacı, öncesinde birçok farklı alanda uygulamaları görülen risk belirleme ve analizi konusunu sürdürülebilir yönetim anlayışı çerçevesinde ele almaktır. Bu çalışmada süreç analizi ve geliştirilmesi kapsamına hedefler ve risk analizi boyutunun eklenmesi amaçlanmıştır. Ortaya konulan risk analizi temelli hedeflerle süreç yönetimi modelinde süreçlerin tanımlanması ile başlayacak olan aşamaların sürdürülebilir süreç geliştirme faaliyetlerinin belirlenmesi, izlenmesi ve sonuçlarının değerlendirilmesi ile tamamlanacak bir kalite güvence çevrimine dönüşmesi sağlanmıştır. Bir tekstil işletmesinde yer alan iş süreçlerinin, başarı parametrelerine uygun performans göstergelerinin belirlenerek sistematik olarak takibinin mümkün olacağı bir model yapısının tanımlanması sağlanmıştır. Belirlenen hedeflere erişim noktasında karşılaşılan fırsatlar ve tehditler hata türü olarak tanımlanmıştır. Tanımlanan hata türleri Hata Türü Etkileri ve Risk Analizi metodu kapsamında incelenmiştir. Hata Türü Etkileri ve Risk Analizi metodu ilgili parametreler için altyapı sağladığından Bulanık Hata Türü Etkileri ve Risk Analizi metodu ile elde edilen sonuçlar MATLAB Fuzzy Logic Design Toolbox modeli kullanılarak değerlendirilmiştir. Değerlendirme sonucu risk önceliklendirilmesi yapılarak geliştirme faaliyetleri belirlenmiş ve uygulamalar sonucunda klasik ve bulanık risk öncelik puanlarının değişimi gözlemlenmiştir. Kurumsal sürdürülebilirlik ve risk analizi temelinde elde edilen sonuçlar yorumlanarak sürecin devamlılığı sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, within the framework of modern management understanding, it is of great importance that the structures within the organization are managed effectively towards the targets, especially in the processes in order to increase business efficiency and competition. The aim of this thesis is to deal with the issue of risk identification and analysis, which was previously seen in many different fields, within the understanding of sustainable management. In this study, it is aimed to add the objectives and risk analysis dimension to the scope of process analysis and development. With the FMEA risk analysis-based objectives to be set forth in line with these objectives, the stages that will start with the definition of the processes in the process management model are transformed into a quality assurance cycle that will be completed by determining, monitoring and evaluating the results of sustainable process development activities. In a textile enterprise located in Denizli Organized Industrial Zone, it has been ensured that a model structure is defined in which it is possible to systematically follow up performance indicators suitable for the success parameters of business processes. The situations that we encounter or are likely to occur in relation to the determined goals are defined as the type of error. Since the FMEA risk analysis method provides the basis for revealing the relative importance for the relevant parameters, the results obtained by choosing the Fuzzy FMEA risk analysis method were evaluated within the scope of the MATLAB Fuzzy Logic Design Toolbox model. Considering the RPN and FRPN scores obtained as a result of the evaluation, risk prioritization was made and development activities were determined, and the changes in RPN and FRPN values were observed as a result of the applications. Continuity of the process has been ensured on the basis of corporate sustainability and risk analysis.