Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarının yoksullukla mücadeleye etkisi: ?Hilvan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı örneği?
The effect of the social assistance and solidarity corporations? to the fight against poverty: The sample case Hilvan Social Assistance and Solidarity Corporations
- Tez No: 261379
- Danışmanlar: PROF. DR. LOKMAN ÇİLİNGİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
Tarihsel açıdan bakıldığında yoksulluk yeni bir sorun değildir. Tarihin her döneminde var olmuştur. Fakat içinde bulunduğumuz dönemde, gerek gelişmiş gerekse gelişmekte olan ülkeler ile geri kalmış tüm ülkeleri içine alan küresel bir boyut kazanmıştır. Yaşanılan ekonomik krizlerle birlikte ekonomik açıdan güçsüz olan ülkelerde, yoksullukla mücadele hususunda önemli bir yere sahip dayanışma mekanizmaları çözülmeye yüz tutmuş ve toplumsal patlamalar baş göstermiştir. Yoksulluğun insani ve toplumsal bir sorun olması nedeniyle, yoksullukla mücadele konusunda, özellikle hükümetlerin ve diğer toplumsal organizasyonların müdahalesi zorunlu hale gelmiştir. Özellikle hükümetler yoksullukla mücadelede `sosyal fonları' faaliyete geçirmişlerdir. Bu sosyal fonların kullanımı; ülkelerin sosyo-ekonomik düzeylerine, yönetim anlayışlarına, sosyal politikaların niteliğine göre değişkenlik göstermektedir. Ülkemizde sosyal fonların en önemlilerinin devlet eliyle oluşturulduğunu görmekteyiz. Bu fonların en başta geleni, yoksullukla mücadelede dolaysız yaklaşımlar çerçevesinde değerlendirebileceğimiz, yoksul ve yardıma muhtaç kişileri ilgilendiren, geniş kapsamlı sosyal yardım kuruluşu olan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Genel Müdürlüğü (SYDGM) tarafından kullanılan, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Teşvik Fonudur. SYDGM, tüm sosyal yardım faaliyetlerini toplam 973 il ve ilçede, illerde vali ve ilçelerde kaymakamlar başkanlığında oluşturulmuş Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığıyla yürütmektedir. Bu araştırma, yoksullukla mücadele konusunda SYD Vakıfları aracılığıyla yapılan yardımların oynadığı rolün ne olduğunu ortaya çıkarmayı hedeflemektedir.Bu araştırmanın konusu: ?Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarının Yoksullukla Mücadeleye Etkisi: Hilvan Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakfı Örneği?dir. SYDGM tarafında yapılan ve SYD Vakıfları eliyle yürütülen yardımlara ilişkin çeşitli eleştiriler yapılmaktadır. Yapılan sosyal yardımların bir bağımlılık yaptığı, insanları tembelliğe sürüklediği söylenmektedir. Bu konuda birçok araştırmacı tarafından ?onlara balık vermek yerine balık tutmayı öğretmek.? vurgusu sürekli olarak gündeme getirilip tartışılmaktadır. Bu nedenle bu araştırma genelde Türkiye'nin, özelde Hilvan İlçesi'nin gelişim stratejilerinin çerçevesini göstermekle birlikte; SYD Vakıflarının yoksullukla mücadeledeki yerini belirleme açısından oldukça önemli rol almaktadır. Akademisyen çevrelerce az bilinen SYD Vakıflarının, yoksullukla mücadele konusunda yaptığı sosyal içerikli ve proje destekli yardımların, yoksul hanelerin yaşamlarında ne tür değişimler meydana getirdiği, sosyal içerikli ve proje destekli yardımlardan hangisinin daha etkili olduğu, bu araştırmada tespit edilmeye çalışılmıştır.Araştırma kapsamındaki fayda sahiplerinin yardımlardan/proje desteklerinden yararlanmadan önceki ve sonraki sosyo-ekonomik durumlarının karşılaştırılmasına ve yararlanıcıların, yardımlara/proje desteklerine ilişkin görüşlerine bakıldığında genelde Türkiye'deki tüm il ve ilçelerde organize olmuş Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarının, yoksullukla mücadele konusunda çok önemli bir görevi üstlendiğini söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
If we consider the matter in historical way, poverty is not a new problem. It has lived in every term of history. But in present term, it loses all sense of proportion in also advanced countries and underdeveloped countries or developing countries. With the economic recessions in economically underdeveloped countries the mutual societies start to break down and social rebellions arise. Because of that poverty is humane and social problem, the intermeddling of especially government and the other public organizations comes to imperative .Especially governments activate the social funds to fight with the poverty. Usage of these social funds can show differences according to the socio-economic levels of countries, the managerial systems and quality of social policy. In our country we see the huge part of social fund is made by government. The foremost of these funds is Social Assistance and Solidarity Fund which is used by Social Assistance and Solidarity General Directorate (SYDGM) and can be evaluated as part of direct approach to poverty. It is aimed to reach existing social assistance programs to citizens who have economic and social deprivation in a more efficient and faster way by restructuring of Fund administration as a General Directorate. Moreover, those funds are being used through 973 Social Assistance and Solidarity Associations established in all provinces and districts headed by Governors and District Governors with the authorization given in the same law. The interest group of social reliefs is determined in the stated law and constituted by poor people with no social security. These associations are like a bridge between the poor people and the government to achieve the right aid to right place on time.The topic of this research is ? The Effect of the Social Assistance and Solidarity Corporations? to the Fight Against Poverty: the sample case Hilvan Social Assistance and Solidarity Corporations?. There has been critical attitude to the assistance held by SYDGM and SYD. It has been affirmed that the social assistance addict people and impelled them to indolence. A great many of researchers emphasize continuously to teach people how to fish instead of giving them fish. Therefore this research is considered to be reasonably important in terms of explaining the frame of the development strategies of Hilvan in particular and Turkey in general and emphasizing the spot of SYD Corporations in fighting against poverty. How SYD Corporations that has been known rarely by academics has affected and changed poor?s life raised by the social and project supported assistance through fight against poverty, and which social and project supported assistance is more effective are attempted to be ascertained by means of this research.We can say Social Assistance and Solidarity Corporations which are organized in all cities of Turkey take the most important task for the fight against poverty if we compare the persons economically and socially who has taken social assistance before and after the helps and if we listen their opinions about the helps and supports.