Occurrence and load of micropollutants discharged from urban and industrial wastewater treatment plants to receiving environment in the Yeşilirmak River Basin
Yeşilırmak Havzası'nda evsel ve endüstriyel atıksu arıtma tesislerinden kaynaklanan mikrokirleticilerin alıcı ortamdaki oluşumu ve yükü
- Tez No: 695415
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ YETİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 251
Özet
Sucul ortamlarda mikrokirletici oluşumu yakın zamanlarda yükselen bir konudur. Mikrokirleticilerin en önemli noktasal kaynaklarının atıksu arıtma tesisleri (AAT) olduğu bilinmektedir. Bu bağlamda, mevcut çalışmanın amacı, AAT'lerde mikrokirleticilerin varlığını belirlemek, dikkat edilmesi gereken deşarjları tespit etmek ve bu deşarjların alıcı ortamlar üzerindeki etkilerini analiz etmektir. Yeşilırmak Havzası'nda 2 yıllık bir izleme çalışması yürütülmüş ve 6 kentsel AAT (KAAT), 14 endüstriyel AAT (EAAT) ve ilgili 22 yüzey suyu istasyonu, AB Su Çerçeve Direktifi (SÇD) tarafından tanımlanan 45 öncelikli madde ve 250 ulusal belirli kirleticiler açısından analiz edilmiştir. Analiz sonucu, 22 ve 38 mikrokirleticilerin konsantrasyonlarının sırasıyla KAAT ve EAAT çıkış sularında Çevresel Kalite Standartlarını (ÇKS) geçtiğini göstermiştir. Bu kirleticiler için proses katkıları hesaplanmış ve dikkat edilmesi gereken deşarjlar tespit edilmiştir. Bu önemli deşarjların etkileri, ilgili AAT'nin memba ve mansabındaki kirlilik yüklerinin karşılaştırılmasıyla değerlendirilmiştir ve sonuçlar, Çorum KAAT, Samsun OSB, Turhal Şeker ve Özdemir Antimon Madenleri EAAT'lerinin özellikle metaller için mansaplarına büyük oranda etkilerinin olduğunu açığa çıkarmıştır. Ayrıca, 5 AAT'nin mikrokirletici giderim verimlilikleri araştırılmış ve AAT'lerin mikrokirleticilerin giderilmesinde çok etkili olmadığı görülmüştür. Bu çalışma, yetkililere, havzadaki AAT'lerin koşullarını ve etkilerini anlamak için kapsamlı sonuçlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The occurrence of micropollutants in the aquatic environment is an emerging topic. It is known that the wastewater treatment plants (WWTPs) are the main point sources of the micropollutants. With this regard, the purpose of the study is to determine the occurrence of micropollutants in the WWTPs, to detect the significant discharges, and to analyze the impacts of these discharges on the receiving bodies. A 2-year monitoring study was conducted in Yeşilırmak River Basin and 6 urban WWTPs (UWWTPs), 14 industrial WWTPs (IWWTPs), and related 22 surface water stations were analyzed for 45 priority substances defined by the EU Water Framework Directive (WFD) and 250 specific pollutants. The analysis results showed that the average concentrations of 22 and 38 micropollutants exceed the environmental quality standards (EQSs) in the effluents of UWWTPs and IWWTPs, respectively. Process contributions (PC) of these micropollutants were calculated and significant discharges were identified. The impacts of significant discharges were assessed by comparison of the pollution loads in the upstream and downstream of the related WWTP and results revealed that the Çorum UWWTP, Samsun OIZ, Turhal Sugar, and Özdemir Antimony Mine IWWTPs had the most significant effects on the downstreams, especially for metals. Additionally, the micropollutant removal efficiencies of 5 WWTPs were investigated, and the results showed that the WWTPs were not highly effective in micropollutants removal. This study provides comprehensive results to understand the conditions and effects of the WWTPs in the basin for competent authorities.