Kadmiyumla kirlenmiş topraklara vermikompost uygulamasının toprağın bazı biyolojik özelliklerine etkisi
The effect of vermicompost application on some biological properties of cadmium contaminated soils
  1. Tez No: 695422
  2. Yazar: OMAR AMJED HASAN CHALABEE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UMMAHAN ÇETİN KARACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Toprakta meydana gelen kirliliklerden birisi de ağır metal kirliliğidir. Ağır metallerin toprak ve diğer ortamlardan ıslah edilmeleri zordur. Diğer ağır metaller gibi Kadmiyum (Cd)'da toprağa oluşum sırasında ana materyalin yapısında bulunmaları nedeni ile geçebildikleri gibi maden, endüstri ve tarımda kullanılan kimyasal maddeler gibi çeşitli kirleticiler yolu ile de toprağa ulaşabilmektedirler. Ağır metallerin toprakta bulunan yüksek içerikleri, toprakta yaşayan canlılara olumsuz etkilerinin yanı sıra, toprakta biyolojik ve biyokimyasal tepkimeleri etkileyerek/engelleyerek toprak özelliklerinin kötüleşmesine neden olmaktadır. Bu olumsuz etkiler besin elementi döngüsünde bozulmalar şeklinde kendini göstermektedir. Söz konusu etkiler ile birlikte; topraktaki organizmaların canlılığının devamı, toprak özelliklerinin korunması ve sürdürülebilir tarımın devamı için toprakta meydana gelen ağır metal kirliliğinin ıslah edilmesi gerekmektedir. Bu amaçla çalışma farklı kadmiyum (Cd) kirliliği oluşturulan topraklara artan dozlarda vermikompost uygulamasının toprağın bazı biyolojik özelliklerine etkilerini araştırmak amacıyla planlanmıştır. Çalışmada farklı dozlarda kadmiyum (0, 5 ve 10 mg kg-1) ilave edilmiş topraklara artan dozlarda vermikompost (%0-2.5-5-10) uygulanmış ve topraklar tarla kapasitesinin %70'ine getirildikten sonra laboratuvar koşullarında 28-30oC de inkübasyona bırakılmıştır. İnkübasyona bırakılan örneklerde 0-5-10-15-30-45-60-75-90-120. günlerde toprak örnekleri alınmıştır. Her inkübasyon süresi sonunda alınan toprak örneklerinde; toprakta CO2 üretimi, üreaz, dehidrogenaz, katalaz, alkali fosfataz ve arilsülfataz enzim aktiviteleri analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Among the pollution in the soil is heavy metal pollution one of the pollutions. Heavy metals can pass into the soil during formation due to their presence in the structure of the main material, as well as they can reach the soil through various pollutants such as chemicals used in mining, industry and agriculture. The high contents of heavy metals in the soil can cause negative changes in soil properties by affecting / preventing biological and biochemical reactions in the soil, as well as their negative effects on soil living organisms. The deterioration of soil properties can occur as disruptions in the nutrient cycle. In addition to the negative effects of heavy metals on soil creatures, when they reach people through the food chain, they can cause diseases due to the accumulation effect. Along with these effects; Heavy metal pollution in the soil needs to be rehabilitated for the continuation of the vitality of the organisms in the soil, the protection of soil properties and the continuation of sustainable agriculture. For this purpose, in this study, it was planned to investigate the effects of increasing doses of vermicompost applied to soils with different cadmium (Cd) pollution on some biological properties of the soil. In the study, increasing doses of vermicompost (0-2.5-5-10 %) will be applied to soils where different doses of cadmium (0, 5 and 10 mg kg-1) have been added, and after the soils are brought to 70 % of the field capacity, they will be left to incubation at 28-30oC in laboratory conditions. Soil samples will be taken in 0-5-10-15-30-45-60-75-90-120 days for the samples left for incubation. In soil samples taken at the end of each incubation period; CO2 production, urease, dehydrogenase, catalase, alkaline phosphatase and arylsulfatase enzyme activities in soil will be analyzed.