Kadmiyum kirliliğinin kordes gülünün gelişimi ve ağır metal alım kapasitesine etkisi
The effect of cadmium pollution on development of kordes rose and heavy metal uptake capacity
- Tez No: 599920
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEN AKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Toprak Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmanın amacı, Cd ile kirlenmiş topraklarda yetiştirilen Cubana Kordes gülünün yetiştirme ortamına farklı dozlarda leonardit uygulamasının; bitki Cd alımı ile Cd ˣ leonardit etkileşimi altında bitki gelişiminde görülecek farklılıkları tespit etmek, toksisite belirtilerini gözlemlemek ve Cd'nin bitkiye geçme derecesini belirlenmektir. Denemede Cubana Kordes gül çeşiti üzerinde çalışılmıştır. Yetiştirme toprağına leonardit 3 dozda (% 0, % 3, % 6) uygulanıp toprak ile karıştırılmış ve Cd 5 dozda (0, 25, 50, 100, 200 mg Cd kg-1) 3CdSO4.8H2O formunda uygulanmıştır. Kadmiyum uygulamasından sonra yetiştirme ortamı 30 gün süreyle Cd ile inkübasyona tabi tutulmuştur. Daha sonra gül fideleri dikilmiş ve 4 ay boyunca gelişimleri takip edilmiştir. Deneme sera şartlarında gerçekleştirilmiştir. Denemenin sonuçlarına göre ortalama bitki boyu 20.12-28.47 cm, SPAD değeri 52.09-55.78, dal sayısı 3.75-8.00 adet, çiçek sayısı 6.00-12.50 adet ve sürgün sayısı 13.50-26.50 adet arasında değişmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the application of different doses of leonardite to Cubana Kordes rose grown in soil contaminated with Cd; to determine differences in plant growth under the interaction of Cd ˣ leonardite and plant Cd uptake, to observe the signs of toxicity and to determine the degree of Cd's penetration into the plant. Cubana Kordes rose species was studied in this experiment. Leonardite to the cultivation soil was applied in 3 doses (0 %, 3 %, 6 %) and mixed with soil and Cd was applied in 5 doses (0, 25, 50, 100, 200 mg Cd kg-1) in the form of 3CdSO4.8H2O. After cadmium treatment, the growth medium was incubated with Cd for 30 days and then rose seedlings were planted and their growth was monitored for 4 months. The experiment was carried out under greenhouse conditions.According to the results of the experiment, average plant height was 20.12-28.47 cm, SPAD value was 52.09-55.78, a number of branches were 3.75-8.00, a number of flowers were 6.00-12.50 and number of shoots was between 13.50-26.50.