Algısal geri bildirimlerin davranışsal değişkenlik üzerindeki rolünün kontrol teorisi yaklaşımlarıyla araştırılması
Investigating the role of sensory feedback on behavioral variablity via control-theoretic approaches
  1. Tez No: 695436
  2. Yazar: MUHAMMED SEYDA CÖMERTLER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL UYANIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Biology, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Canlılar genellikle hem bireylerin kendisinde meydana gelen hem de bireyler arasında ortaya çıkan dramatik morfolojik ve fizyolojik farklılıklara karşı tutarlı davranışlar sergilemektedirler. Ancak canlıların bu gürbüz ve hassas davranışsal başarımı elde etmek için hangi stratejilerden faydalandığı henüz tam olarak bilinememektedir. Bu konuda önde gelen hipotezlerden birisi algısal geri bildirimlerin iyi bir şekilde uyumlanmamış denetleyiciler varlığında bile hassas davranışsal cevaplara olanak sağladığı yönündedir. Bununla birlikte davranışsal değişkenliğin algısal geri bildirim sinyallerinin belirginliği ve çeşitliliğine ne kadar duyarlı olduğu halen açık bir şekilde ifade edilememektedir. Bu çalışmada daha önce zayıf elektrik balıklarının bir türü olan Eigenmannia virescens balıklarının sığınak takibi davranışı üzerine toplanmış iki güncel veri kümesi incelenmektedir. Bu veri kümeleri çok çeşitli algısal geri bildirim koşullarında gerçekleştirilmiş deneyler içermektedir. Çalışmamız algısal geri bildirim sinyallerinin belirginliği ve çeşitliliğinin artmasının çok daha gürbüz ve hassas davranışsal cevaplara yol açtığını göstermektedir. Bu çalışmada elde edilen bulgularımız mühendislik tasarımlarında odağın algısal geri bildirim sinyallerinin belirginliği ve çeşitliliğinin iyileştirilmesine yönlendirilmesini teşvik etmektedir
Özet (Çeviri)
Animal behaviors are often robust to dramatic variations in morphophysiology both within and between individuals. However, what strategies the animals use to achieve these sorts of robust yet precise behavioral performances is still not known. A prominent hypothesis suggests that sensory feedback enables precise behavioral responses even in the face of poorly tuned neural controllers. Nevertheless, it is yet unclear how sensitive the behavioral variability is to the salience and versatility of the sensory feedback. Here, we examine two recent datasets on the refuge tracking response of Eigenmannia virescens, a species of weakly electric fishes. These datasets include experiments conducted in a wide variety of sensory conditions. We show that increasing the salience and versatility of the sensory feedback yields more robust and precise behavioral responses. Our findings may inspire the engineers to shift their focus more on improving the salience and versatility of the available sensory feedback.