İdyopatik erişkin başlangıçlı servikal distonide genel ve sosyal bilişsel etkilenmenin araştırılması
Investigation of general and social cognitive impairment in idiopathic adult-onset cervical dystonia
  1. Tez No: 695435
  2. Yazar: UTKU BULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAİF ÇAKMUR, DOÇ. DR. İBRAHİM EMRE BORA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Bu çalışma ile erişkin başlangıçlı fokal idyopatik servikal distoni hastalarında genel biliş ve sosyal biliş bozukluğunun araştırılması amaçlanmıştır. Ek olarak, var olan bilişsel etkilenimin hastalık şiddeti, süresi, anksiyete ve depresyon düzeyi ile ilişkisi değerlendirilecektir. Method: Otuz altı Servikal distonili (SD) hasta ve kırk sağlıklı kontrol (SK) olmak üzere toplamda çalışmaya Yetmiş altı kişi dahil edildi. Tüm katılımcılara Addenbrooke Kognitif Muayene Ölçeği (ACE-R), İz sürme testi A ve B formu (TMT), Stroop testi, Gözlerden zihin okuma testi (GZOT), Gaf testi (GT), Beck depresyon ölçeği (BDI), Hamilton anksiyete değerlendirme ölçeği (HAM-A) uygulandı. Servikal distoni şiddeti Toronto Western Spazmodik Tortikollis Ölçeği (TWSTRS) kullanılarak kayıtlandı. Her iki grup bilişsel alanlar için istatistiksel olarak karşılaştırıldı. Değişkenler arası korelasyon düzeyleri incelendi. Bulgular: Hastalar ve sağlıklı kontroller arasında eğitim, yaş ve cinsiyet açısından anlamlı fark bulunmadı.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to evaluate the impact of adult-onset focal idiopathic cervical dystonia on general cognition and social cognition. In addition, the correlation between disease severity, duration, mood disturbances, and cognitive impairment will be examined. Method: Thirty-six cervical dystonia patients and forty healthy age, gender and education matched control were included. Addenbrooke cognitive examination (ACE-R), trail making test (TMT) A and B, Stroop test, reading mind from eyes test, faux pas recognition test, Beck depression scale (BDI), Hamilton anxiety rating scale (HAM-A) were administered to all participants. Cervical dystonia severity was evaluated using the Toronto Western Spasmodic Torticollis Rating Scale (TWSTRS). Both groups were compared statistically on cognitive domains. Results: In comparison to controls, patients displayed significantly decreased performance on executive functions. All participants were shown similar results on the theory of mind.