Metabolik sendrom modelinde egzersiz uygulamasının apoptoz ve myogenez ile ilişkili bazı gen ekspresyonları ve bu genleri hedefleyen miRNA'ların düzenlenmesindeki rolü
In metabolic syndrome model exercise application related to apoptosis and myogenesis some gene expressions and these genes the role in regulation of target miRNAs
- Tez No: 695442
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Çalışmamızın amacı; fruktoz aracılığı ile metabolik sendrom oluşturulan sıçanlarda orta şiddetli yüzme egzersiz uygulamasının, kas dokudaki apoptoz ve myogenezde rol alan bazı gen ekspresyonları ve bu genleri hedefleyen miRNA'ları düzenleyici etkilerinin araştırılmasıdır. Çalışmada toplam 21 deney hayvanı kullanıldı ilk 5 hafta da içme suyu içerisine %30 oranında fruktoz katılarak metabolik sendrom oluşturulan sıçanlar (kontrol grubu hariç) her kafeste 7 sıçan olacak şekilde rasgele 3 gruba ayrıldı daha sonra egzersiz grubundaki sıçanlara 6 hafta boyunca haftada 3 gün %50-%60 oranında orta şiddette yüzme egzersizi yaptırıldı. Kas dokularına ait örnekler bu çalışma kapsamında mRNA (BAX, FAS, MFN1, MFN2 ve MSTN) ve miRNA (miR-329-5p ve miR-17-1-3p) Fırat Üniversitesi Hastanesinde çalışıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of our study; The aim of this study is to investigate the regulatory effects of moderate-intensity swimming exercise in rats with fructose mediated metabolic syndrome, some gene expressions involved in apoptosis and myogenesis in muscle tissue, and miRNAs targeting these genes. A total of 21 experimental animals were used in the study. The rats in which metabolic syndrome was formed by adding 30% fructose to the drinking water in the first 5 weeks (except the control group) were randomly divided into 3 groups with 7 rats in each cage, then the rats in the exercise group were divided into 50% 50% for 3 days a week for 6 weeks. -60% of moderate intensity swimming exercises were performed. In this study, samples of muscle tissues mRNA (BAX, FAS, MFN1, MFN2 and MSTN) and miRNA (miR-329-5p and miR-17-1-3p) were studied at Fırat University Hospital.