Nokta hava savunma sistemlerinin konuş yeri seçimi için çok kriterli yaklaşımlar
Multi-criteria approaches for location selection of point air defense systems
  1. Tez No: 695444
  2. Yazar: SALİH TAŞDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİCLEHAN TEZCANER ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Kritik tesislerin hava savunması mevcut nokta hava savunma sistemleri ile yapılmaktadır. Bu sistemlerin konuş yeri seçimi savunma etkinliği açısından büyük önem arz etmektedir. Bu çalışmanın kapsamı, belirli sayıda (üç adet) kısa menzilli hava savunma sisteminin belirli bir bölge içinde üç kriter (kapsama, vuruş olasılığı, lojistik ağı mesafesi) gözetilerek en uygun şekilde konuşlanmasıdır. Bu sistemlerin sürekli alanda konumlanması kapasite, silah tipi, menzil ve prensip kısıtları göz önüne alınarak, belli bir zamandaki durum için yapılmıştır. Çözüm süresinin uzun sürmesi ve çözüm sayısının fazla olması sebebiyle, referans bazlı genetik algoritma kullanılmıştır. Ayrıca problem çözümünü hızlandırmak için belirli bir kapsama değeri için bir sezgisel yöntem geliştirilmiştir. Geliştirilen algoritmanın genetik algoritma sonuçları ile uyumlu olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Air defense of critical facilities is carried out with existing point air defense systems. Location of these systems is of great importance in terms of defense efficiency. The scope of this study is the optimal deployment of a certain number (three systems) of short-range air defense systems within a certain region by considering three criteria (coverage, hit probability, logistics network distance). The positioning of these systems in the continuous area has been made for the situation at a certain time, considering the limitations of capacity, weapon type, range and principle. Due to the long solution time and the high number of solutions, reference based genetic algorithm was used. In addition, a heuristic algorithm has been developed for a certain coverage value to speed up the problem solution. It has been seen that the developed algorithm is compatible with the genetic algorithm results.