COVID-19 pandemi sürecinde toplu beslenme yapılan kurumlarda gerçekleştirilen farklı beslenme uygulamalarının çalışanların yaşam kalitesine etkisi
The effects of different nutrition practices on the quality of life of employees in institutions where the mass nutrition is provided during the COVID-19 pandemic process
  1. Tez No: 695448
  2. Yazar: AYBÜKE BAYRAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASGHAR AMANPOUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Biruni Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Tüm dünyayı etkileyen COVID-19 pandemisinin ilan edilmesi ile birlikte, ülkemizde toplumsal kurumların işleyişinde bazı değişikliklere gidilmiştir, sosyal izolasyon gereği alınan tedbirler ile her kurumda farklı şekillerde uygulanmıştır. Bu araştırma, COVID-19 pandemi döneminde farklı nitelikte iş yapılan (memur, işçi) kamu kurumlarında görev yapan 200 çalışan üzerinde yapılan kesitsel ve tanımlayıcı nitelikte bir çalışmadır. Kurumlarda pandemi sebebiyle farklılaşan toplu beslenme uygulamalarının çalışanların yaşam kalitesine etkilerini belirlemek amaçlanmaktadır. Yaş ortancası 38 yıl (18-58 yıl) olan çalışanların %57'si erkek, %43'ü ise kadındır. Çalışanların %45,5'i COVID-19 enfeksiyonu yaşadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
There've been some changes on processes of some social institutions, precautions are appyling on different ways in different institutions within the announcement of COVID-19 pandemics effecting the whole world. This is a research which is made cross sectional and describing on 200 employees working different types (officer, worker) in public institutions. The aim of the research is to describe the effects of differing collective nutrition practices in institons because of pandemics on quality of employees' lives. Median age is 38 years (18-58 years), %57 of employees are males, %43 of employees are females. It is detected that %45,5 of employees have been infected with COVID-19 infection.