Toplum ruh sağlığı merkezine devam eden hastaların COVID-19 pandemi sürecinden etkilenme durumları
Patients who continue to the community mental health center are affected by the COVID-19 pandemic process
  1. Tez No: 692370
  2. Yazar: EMEL ERDENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELMA DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışma, ülkemiz koşulları içinde Toplum Ruh Sağlığı Merkezi' ne (TRSM) devam eden kronik ruh hastalığı olan bireylerin COVID-19 pandemi sürecinden etkilenme durumlarını incelemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Çalışmanın örneklemini, İstanbul Anadolu yakasında bulunan bir TRSM' den hizmet alan şizofreni, diğer psikotik bozukluklar ve bipolar bozukluk tanılı 220 hasta oluşturmuştur. Veriler Kasım-Aralık 2020 tarihlerinde toplanmıştır. Araştırmada; bireylere Hasta Tanıtıcı Bilgi Formu, TRSM'ye Devam Eden Hastaların COVID-19 Pandemi Sürecinden Etkilenme Durumlarını Değerlendirme Formu, Koronavirüs Anksiyete Ölçeği (KAÖ) ve Koronavirüs (COVID-19) Korkusu Ölçeği (KKÖ) uygulanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde yüzde, Mann Whitney U, Krusskal Wallis ve Spearmann Korelasyon analiz testleri kullanılmıştır. Araştırmaya katılanların %73,6' sının pandemi sürecinde TRSM'ye düzensiz devam ettiği, hiçbirinin grup tedavisi, ev ziyareti, psikoeğitim, sosyal beceri eğitimi hizmetlerini almadığı, %29,1' inin psikotrop ilaçlarını aksattığı, %78,8' inin (n: 137) beslenme düzeninin bozulduğu, %48,6' sının genel hareketlilik durumunun azaldığı, %38,6' sının uykusunun düzensizleştiği, %25,5' inin (n: 121) sigara ve %8,2' sinin alkol madde kullanımında artış olduğu, %52,7' sinin hastalık semptomlarında artış olduğu, %20,5' inin atak geçirdiği, %40' ının (n: 45) ataktan sonra hastane yatışının gerçekleştiği belirlenmiştir. KKÖ toplam puan ortalaması x̄: 18,17±6,69 ve KAÖ toplam puan ortalaması x̄: 5,25±0,91olarak ortanın hafif üzerinde bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in the ongoing Community Mental Health Center's mental health review to examine events from the COVID-19 pandemic process. The sample of the study consisted of 220 patients diagnosed with schizophrenia, other psychotic disorders, and bipolar disorder, who received service from a CMHC in the Anatolian side of Istanbul. Data were collected between November and December 2020. In the research; Patient Descriptive Information Form, Evaluation Form of Patients Continuing to CMHC, Being Affected by the COVID-19 Pandemic Process, Coronavirus Anxiety Scale (CAS) and Coronavirus (COVID-19 ) Fear Scale (CFS) were applied to the individuals participating in the study. In the evaluation of the data, percentage, Mann Whitney U, Krusskal Wallies and Spearmann correlation analysis tests were used. Of the patients participating in the study, 73.6% continued to attend CMHC irregularly during the pandemic, none of them received group treatment, home visits, psychoeducation, social skills training services, 29.1% disrupted their psychotropic drugs, 78.8% ( n: 137) their diet was disturbed, 48.6% had decreased general mobility, 38.6% had irregular sleep, 25.5% (n: 121) smoked and 8.2% had alcohol and substance use. It was determined that there was an increase in the symptoms of the disease, 52.7% of them had an increase in the symptoms of the disease, 20.5% of them had an attack, and 40% (n: 45) was hospitalized after the attack. The mean total score for CFS was x̄:18.17±6.69, and the mean total score for CAS was found to be x̄:5.25±0.91, slightly above the average.