Hastane infeksiyonlarından izole edilen acinetobacter türlerinde beta lactamazların izoelektrik odaklama yöntemiyle tiplendirilmesi
Typing of beta lactamases by isoelectric focusing method in acinetobacter spp. isolated from nosocomial infections
- Tez No: 69545
- Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN DÜNDAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
rv ÖZET Trakya Üniversitesi Eğitim-Uygulama ve Araştırma Hastanesi (TÜH)'nde Acinetobacter türleri hastane infeksiyonları (Hİ) içindeki payı ve antibiyotik direncinin yüksekliği nedeniyle gittikçe önem kazanmaktadır. Bu çalışma Acinetobacter türlerinin TÜH'te hastane içi epidemiyolojisini ve BMaktam antibiyotiklere dirençlerinde B-laktamaz enzimlerinin rolünü anlamak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Ekim 1994- Ağustos 1997 tarihleri arasında Hİ etkeni olarak izole edilen Acinetobacter türleri Bouvet ve Grimond şemasına göre isimlendirilmiş, antibiyotik duyarlılıkları NCCLS önerilerine göre disk difiizyon ve agar dilüsyon yöntemleriyle araştırılmış, poliakrilamid jel elektroforez izoelektrik odaklama (PAGE IEF) ile ?-laktamazlarının izoelektrik noktalan (pl) saptanmıştır. Çalışmaya alınan toplam 87 Acinetobacter izolatının 79'u A.baumannii, dördü A.calcoaceticus, üçü A.lwoffii ve biri A.johnsonii olarak identifiye edilmiştir. A.baumannii izolatlarında antibiyotik direnci diğer türlere göre daha fazladır. In vitro olarak en etkin antibiyotikler imipenem (%100) ve netilmisin (%99) olup diğer ?-laktam antibiyotiklere karşı direnç %l-52 arasında değişmekte ve yıllar içinde, imipenem de dahil olmak üzere, gittikçe artmaktadır. PAGE IEF ile tüm izolatlarda pl değeri 8 'in üzerinde olan yayılma şeklinde ?-laktamaz aktivitesi, ayrıca A.baumannii izolatlarının 50'sinde pl 5.4 ve dördünde pl 6.3 ? -laktamaz saptanmıştır, pl 8 'in üzerinde olan aktivite kromozomal sefalosporinazlar olarak yorumlanmıştır, pl 5.4 ?-laktamaz aktivitesine sahip izolatlarda direnç daha yoğun olup antibiyotik direnç paternlerine göre bu izolatlann 19'unda PER-1, 13 'ünde TEM-1, 10'unda TEM-1 + permeabilite değişiklikleri veya Bush grup 2br ?-laktamaz, beşinde Bush grup 2be olduğu düşünülmüş, üçünde TEM-1 / PER-1 ayrımı yapılamamıştır, pl 6.3 enzimi CARB-5 ?-laktamaz olarak yorumlanmıştır. Sonuç olarak TÜH'te Acinetobacter türlerine bağlı infeksiyonların azaltılabilmesi için öncelikle İnfeksiyon Kontrol Komitesi'nin izolasyon ve el yıkama başta olmak üzere çapraz bulaşmayı azaltacak gerekli önlemlerin alınmasını sağlaması ve direnç gelişimini yavaşlatmak için Antibiyotik Kontrol Komitesi'nin kurulması önerilir.
Özet (Çeviri)
V SUMMARY The importance of Acinetobacter spp. in Trakya University Hospital (TUH) is increasing gradually, due to their ratio in nosocomial infections and the high degree of resistance to antibiotics. This study has been designed by the aim of understanding the intra-hospital epidemiology and the role of [^-lactamases in resistance to P-lactam antibiotics of Acinetobacter spp. Acinetobacter spp. isolated as nosocomial agents in October 1994- August 1997 period has been identified according to Bouvet and Grimond's simplified scheme, their antibiotic susceptibilities has been analyzed by disk diffusion and agar dilution methods according to NCCLS recommendations, and the isoelectric points (pis) of their P-lactamases were measured by polyacrilamid gel electrophoresis isoelectric focusing (PAGE IEF) technique. Of the 87 Acinotebacter isolates that were included the study, 79 were identified as A.baumannii, while four were A.calcoaceticus, three were A.twoffii and one was A.johnsonii. The resistance to antibiotics was higher in A.baumannii than other species. While imipenem (100%) and netilmicin (99%) were the most active antibiotics in vitro, resistance to other P-lactam antibiotics has been varied between 1-52% and MIC values of all, including imipenem, have gradually increased. By PAGE IEF, a P-lactamase activitiy was found as a smear and with a pi greater than 8, in all isolates. In addition, pi 5.4 and pi 6.3 P-lactamase activities have been found in 50 and four A.baumannii isolates, respectively. P- lactamase activity with pi >8 has been considered as chromosomal cephalosporinase. Isolates that have P-lactamase activity with pi 5.4 were more resistant than other isolates. According to their antibiotic resistance patterns, out of A.baumannii isolates, it was considered that 19 have PER-1, 13 have TEM-1 only, 10 have TEM-1 plus outer membran paermeability changes or Bush group 2br and five have Bush group 2be, while TEM-1 /PER-1 discrimination couldn't be done in three isolates, pi 6.3 enzyme were considered as CARB-5. In conclusion, to decrease nosocomial infection due to Acinetobacter spp. in TUH, Infection Control Committee should take the measures, such as hand-washing firstly, to prevent cross-contamination, and Antibiotic Control Committee should be established to decrease the emergence of resistance.