Bazı çift devirli matrislerin özdeğerlerinin yeri
Location of eigenvalues of some double cyclic matrices
  1. Tez No: 695463
  2. Yazar: HANDE NEZİROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT SARDUVAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematiğin Temelleri ve Matematiksel Lojik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bölüm 1'de, çalışmanın konusu ve kapsamı hakkında bazı bilgiler verilmiştir. Ayrıca, çift devirli Z^+ matrislerinin ataları olan dairesel matrisler, Z^+ matrisler ve M matrisler ile ilgili yapılan bazı çalışmalardan bahsedilmiştir. Bölüm 2'de, çalışma boyunca kullanılacak olan bazı temel tanım ve sonuçlar verilmiştir. Bölüm 3'te, DC(a,b) matrislerin özdeğerlerinin yeri ile ilgili literatürde mevcut olan sonuçlar tanıtılmış, Bölüm 4'te verilen sonuçlarla kıyaslama yapılabilmesi için bazı sonuçların ispatlarına değinilmiştir. Bölüm 4'te, bir önceki bölümde hatırlatılan sonuçlardan esinlenerek ortaya konulmuş olan DCZ^+ matrislerin özdeğerlerinin yerleri ile ilgili sonuçlar, matrislerin boyutları dört ve daha küçük olduğu durumda, verilmiştir. Bölüm 5'te, literatürdeki sonuçlar ile bu çalışmada verilen sonuçların genel olarak karşılaştırması yapılmakta ve daha sonra neler yapılabileceği ile ilgili önerilerde bulunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
In Chapter 1, some information about the subject and scope of the study are given. In addition, some studies on Z^+ matrices, M matrices and circular matrices which are the ancestors of double cycle matrices are mentioned. In Chapter 2, some key definitions and conclusions that will be used throughout the study are given. In Chapter 3, the results available in the literature on the location of the eigenvalues of matrices are introduced, and proofs of some results are also mentioned in order to make comparisons with the results given in Chapter 4. In Chapter 4, the results regarding the locations of the eigenvalues of the matrices, inspired by the results recalled in the previous chapter, are given when the matrices have sizes 4X4 and smaller. In Chapter 5, a general comparison of the results in the literature with the results given in this study is made and suggestions are made about what can be done in the next.