Design of a centralized microgrid controller in compliance with IEEE 2030.7 standard
IEEE 2030.7 standardına uygun bir merkezi mikro şebeke denetleyici tasarımı
- Tez No: 695488
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT GÖL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Yenilenebilir dağıtılmış enerji kaynaklarının ve elektrikli araçların ve pil depolama sistemlerinin geleneksel şebeke yapısına dahil edilmesiyle birlikte, bir mikro şebekeye ve kontrolüne olan ihtiyaç ortaya çıkmaktadır. IEEE 2030.7 Standardı, Mikro şebeke kontrol sistemini, dağıtım sistemi ile bağlantı noktasında (POI) her yönünü düzenleyen ve çalışma modlarının geçişleri gibi işlemleri özerk olarak yöneten mikro şebekenin kilit bir unsuru olarak tanımlar. Bu sistem, yüksek, çekirdek ve düşük seviyeli işlevlere katmanlanabilen kontrol işlevlerinden oluşur. Temel düzey işlevler, sevk ve geçiş işlevlerini içerirken, üst düzey işlevler denetim işlemlerini içerir. Önerilen yaklaşımda, şebeke bağlantılı ve ada modlarının düzgün çalışmasını sağlayan bir mikro şebeke merkezi kontrolör aracılığıyla bir mikro şebekenin gerçek zamanlı izlenmesini ve kontrolünü sağlamak için bir sistem geliştirilmiştir. Mikro şebeke sistemi, fotovoltaik üniteleri, elektrikli araçları, akü depolama sistemlerini ve çift yönlü şebeke bağlantılarını içerir. Kural tabanlı bir çekirdek düzeyinde sevk işlevi, adalı mod sırasında kritik yüklere tedarik güvenliğini garanti eder. Çekirdek seviye geçiş işlevi, çalışma modu arasında başarılı bir geçiş gerçekleştirir. Üst düzey bir işlev olarak, mikro şebekenin şebekeye bağlı modda optimum çalışması, üretimin gelecekteki referans bilgilerini ve yük tahminlerini akü depolama sistemlerine ve araca dahil eden bir model tahmine dayalı kontrol (MPC) tabanlı algoritma ile bulunur. Ayrıca, bir iletişim çerçevesi ve bir grafik kullanıcı arayüzü uygulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
With the incorporation of renewable distributed energy resources and electric vehicles and battery storage systems into the conventional grid structure, the need for a microgrid and its control is emerging. IEEE 2030.7 Standard defines the Microgrid control system as a key element of microgrid regulating every aspect of it at the point-of-interconnection (POI) with the distribution system and autonomously manages operations such as transitions of operating modes. This system consists of control functions, which can be layered into the high, core, and low-level functions. The core-level functions comprise dispatch and transition functions, while the high-level functions include supervisory operations. In the proposed approach, a system is developed to achieve real-time monitoring and control of a microgrid through a microgrid central controller that ensures the proper operation of grid-connected and island modes. The microgrid system includes photovoltaic units, electric vehicles, battery storage systems, and bi-directional grid connections. A rule-based core-level dispatch function guarantees the security of supply to critical loads during the islanded mode. The core-level transition function accomplishes a successful transition between the operation mode. As a high-level function, the optimal operation of the microgrid in grid-connected mode is found by a model predictive control (MPC) based algorithm that incorporates the future reference information of the generation and load forecasts into the battery storage systems and vehicle to grid and vice versa control problem. Moreover, a communication framework and a graphical user interface are implemented.