Menenjitlerde beyin omurilik sıvısı adenosine deaminase düzeyinin saptanması ve tanıdaki önemi
- Tez No: 69557
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET PARLAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
34 ÖZET Çalışmamızda; Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Kliniğinde yatırılarak tedavi edilen 16-72 yaşları arasında bulunan 41 menenjit olgusu ve 19-67 yaşları arasında 17 kontrol grubuna ait toplam 58 olgunun BOS örneğinde ADA aktivitesi düzeyini araştırdık.. Kontrol grubunda BOS ADA aktivitesi düzeyi 0.10-2.10 IU/L (ortalama 0.61 IU/L) olarak bulundu.. BOS ADA aktivite düzeyleri : Tüberküloz menenjit grubunda 12.40-33.60 IU/L (ortalama 20.05 IU/L), akut bakteriyel menenjit grubunda 4.60-17.20 IU/L (ortalama 8.68 IU/L), viral menenjit grubunda 0.10-3.00 (ortalama 1.17 IU/L) olarak saptandı.. Kontrol grubu ile tüberküloz menenjit ve akut bakteriyel menenjit grupları arasındaki ortalama BOS ADA aktivitesi düzeyleri farkı istatistiksel bakımdan anlamlı bulundu (P0.5).. Tüberküloz menenjit ile akut bakteriyel menenjit grubunun ortalama BOS ADA aktivitesi düzeyleri arasındaki fark (P0.5).. Ortalama BOS ADA aktivite düzeyi en yüksek olarak tüberküloz menenjitte saptandı.35 SUMMARY In this study we evaluated 58 patients CSF ADA activity level from 41 with meningitidis (aged 16-72 yr) and 17 in control group (aged 19-67 yr) who are treated during their hospital stay in Atatürk University medical school Infectious and Bacteriologic Disease Department. In the control group the CSF ADA activity level was found 0.10 - 2.10 IU/L with the mean 0.6 IU/L. CSF ADA activity levels in tuberculous meningitidis, acut bacterial meningitidis and in viral meningitidis group were 2.40 - 33.60 with the mean 20.05, 4.60 - 17.20 with the mean 8.68 and 0.10 - 3.00 with the mean 1.17 IU/L respectively. The mean CSF ADA activity level difference between the tuberculous meningitidis and acut bacterial meningitidis group was statistically significant (P < 0.0001). The mean CSF ADA activity level difference between the control group and viral meningitidis group was statistically not significant (P > 0.5). The mean CSF ADA activity level difference between the tuberculous meningitidis and the acut bacterial meningitidis group was statistically significant (P < 0.005). The mean CSF ADA activity level difference between the tuberculous meningitidis and viral meningitidis group was statistically significant (P < 0.0001). The mean CSF ADA activity level difference between the acut bacterial meningitidis and viral meningitidis group was statistically significant (P < 0.0001).
Özet (Çeviri)
35 SUMMARY In this study we evaluated 58 patients CSF ADA activity level from 41 with meningitidis (aged 16-72 yr) and 17 in control group (aged 19-67 yr) who are treated during their hospital stay in Atatürk University medical school Infectious and Bacteriologic Disease Department. In the control group the CSF ADA activity level was found 0.10 - 2.10 IU/L with the mean 0.6 IU/L. CSF ADA activity levels in tuberculous meningitidis, acut bacterial meningitidis and in viral meningitidis group were 2.40 - 33.60 with the mean 20.05, 4.60 - 17.20 with the mean 8.68 and 0.10 - 3.00 with the mean 1.17 IU/L respectively. The mean CSF ADA activity level difference between the tuberculous meningitidis and acut bacterial meningitidis group was statistically significant (P < 0.0001). The mean CSF ADA activity level difference between the control group and viral meningitidis group was statistically not significant (P > 0.5). The mean CSF ADA activity level difference between the tuberculous meningitidis and the acut bacterial meningitidis group was statistically significant (P < 0.005). The mean CSF ADA activity level difference between the tuberculous meningitidis and viral meningitidis group was statistically significant (P < 0.0001). The mean CSF ADA activity level difference between the acut bacterial meningitidis and viral meningitidis group was statistically significant (P < 0.0001).