Nane yağının mikrokapsülasyonu ve farklı aplikasyon yöntemleri ile pamuk ve polyester kumaşlara aktarılması
Microcapsulation of peppermint oil and transferring to cotton and polyester fabrics with different application methods
  1. Tez No: 695579
  2. Yazar: PERİNUR KOPTUR TASAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECİP ATAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Günümüzde, kullanıcıların konfor ve güvenliğini olumlu yönde etkileyen fonksiyonel özellikli ve katma değeri yüksek tekstil ürünlerine olan ilgi artmaktadır. Bu ürünlere bir örnek de aromatik mikrokapsüller içeren güzel kokulu tekstil ürünleridir. Bu tez çalışmasında mikroemilsüyon yöntemi kullanılarak üretilen doğal yağ içerikli mikrokapsüllerin, farklı aplikasyon yöntemleri kullanılarak pamuk ve polyester kumaşlara aplike edilmesi amaçlanmıştır. Doğal yağ olarak aromatik içerikli nane yağı kullanılmış, tekstil kumaşlarına aplikasyon yöntemleri olarak da emdirme ve çektirme metotları uygulanmıştır. Farklı aplikasyon yöntemlerinin mikrokapsüllerin kumaşlara bağlanmasındaki etkinliğinin ölçülmesinin yanında, mikrokapsül aplike edilmiş kumaşların koku salım özelliklerinin geliştirilmesi de amaçlanmıştır. Parçacık boyut analizi ile mikrokapsüllerin karakterizasyonu gerçekleştirilmiştir. Mikrokapsül aplike edilmiş kumaşların morfolojik yapıları FTIR ve SEM analizleri ile belirlenmiştir. Ayrıca mikrokapsül içerikli kumaşların koku özelliklerinin belirlenmesi için subjektif koku analizi yapılmıştır. Analizler sonucunda, uçucu nane yağı mikrokapsüllerinin her üç prosesde de başarılı olarak elde edildiği taramalı elektron mikroskobu görüntülerinden anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, there is an increasing interest in textile products with functional properties and high added value that positively affect the comfort and safety of users. In this thesis, it is aimed to apply microcapsules containing natural oil, produced using the microemulsion method, to cotton and polyester fabrics by using different application methods. Peppermint oil with aromatic content was used as natural oil, and impregnation and extraction methods were applied to textile fabrics as application methods. In addition to measuring the effectiveness of different application methods in binding microcapsules to fabrics, it is also aimed to improve the odor release properties of microcapsule-applied fabrics. The characterization of the microcapsules was performed by particle size analysis and optical microscope images. Morphological structures of microcapsule-applied fabrics were determined by FTIR and SEM analysis. In addition, subjective odor analysis was performed to determine the odor properties of fabrics containing microcapsules.