Tıbbi nane (Mentha piperita) yağının mikrokapsüllenerek denim kumaşa aktarılması ile kumaşa antibakteriyel özellik kazandırılmasının araştırılması
Research of antibacterial properties of denim fabric treated with microencapsulation of medical mint oil (Mentha piperita)
  1. Tez No: 564987
  2. Yazar: MERVE DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADIGÜZEL MEHMET YÜCEER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Endemik bitkiler ve bu bitkilerden elde edilen uçucu yağlar başta bilimsel ve ticari olmak üzere pek çok kullanım alanına sahiptir. Günümüz dünyasında doğal olana yönelik ilgi ve talep artışıyla uçucu yağların kullanım alanı genişlemektedir. Bu çalışmada nane bitkisinden elde edilen nane uçucu yağı mikrokapsüllerinin oluşturulması ve denim kumaşa aplikasyonu sonucu kumaşın çeşitli performans özelliklerinin ve antibakteriyel özelliğinin değişiminin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında 'mentha piperita' uçucu nane yağı basit koaservasyon, arayüzey polimerizasyonu ve mikroakışkan cihazı olmak üzere üç farklı metot kullanılarak mikrokapsüllenmiştir. Elde edilen nane yağı mikrokapsülleri apreleme, kaplama, kaplama-yıkama olmak üzere üç farklı şekilde 3/1 Z, %100 pamuk, denim kumaş üzerine aplike edilmiştir. Denim kumaş numunelerinin kopma mukavemeti, aşınma dayanımı, kuru ve yaş sürtme haslığı, renk farkı gibi performans özellikleri ve antibakteriyel aktivitesi çeşitli testler yardımıyla belirlenmiştir. Ayrıca kumaşlara 1-5-10 ev yıkamaları yapılarak antibakteriyel özelliğin sürekliliği gözlenmiştir. Analizler ii sonucunda, uçucu nane yağı mikrokapsüllerinin her üç yöntemde de başarılı olarak elde edildiği optik mikroskop ve taramalı elektron mikroskobu görüntülerinden anlaşılmıştır. Yukarıda belirtilen performans özellikleri için, işlem görmemiş kumaş ile birbirine yakın sonuçlar elde edilmiş ve değerler kabul edilebilir seviyededir. Kumaşların mamül ve 1ev yıkamalarında %100 antibakteriyel etki gösterdiği ancak yıkama döngülerine bağlı olarak azalma eğiliminde olduğu saptanmıştır ve 1-5-10 ev yıkamaları dikkate alındığında en yüksek antibakteriyel aktiviteyi mikroakışkan cihaz yardımıyla elde edilen nane yağı mikrokapsüllerinin sağladığı görülmüştür. ANAHTAR KELİMELER: Mikrokapsülasyon, Nane Yağı, Mentha piperita, Denim, Antibakteriyel aktivite.
Özet (Çeviri)
Endemic plants and essential oils have many uses, mainly in scientific and commercial areas. In today's world, the use of essential oils is expanding with the increase in interest and demand for the naturalness. In this study, it is aimed to investigate the various performance properties and antibacterial features of the fabric by application of volatile peppermint oil microcapsules to denim fabrics. 'Mentha piperita' volatile oil is used as mint oil and three different microencapsulation techniques which are simple coaservation, interfacial polymerization and microfluidic device. The performance characteristics such as tensile strength, abrasion resistance, dry and wet rubbing fastness, color difference, and also antibacterial activity of denim fabric samples were determined with the help of various tests. In addition, 1, 5 and 10 home washings were performed on fabrics to observe the continuity of antibacterial properties. When the results were analyzed, it was understood from the optical microscope and scanning electron microscope images that the volatile mint oil microcapsules were obtained successfully in all of the three methods. For the iv forementioned performance characteristics, results obtained close to each other with untreated fabric and also the values are acceptable. It has been found that the fabrics have 100% antibacterial effect on the finished and 1 household washings but have a tendency to decrease depending on washing cycles. When the 1, 5 and 10 household washes were taken into consideration, the highest antibacterial activity was obtained by the mint oil microcapsules obtained using the microfluidic device. KEYWORDS: Microencapsulation, Mint Oil, Mentha piperita, Denim, Antibacterial Activity.