Identification of cellular stress related biomolecules for eventual use in targeted therapies of hepatocellular carcinoma
Hepatosellüler karsinom hedefli tedavilerinde kullanılmak üzere hücresel stres kaynaklı biyomoleküllerin belirlenmesi
  1. Tez No: 695605
  2. Yazar: DAMLA GÖZEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YEŞİM AYDIN SON, PROF. DR. RENGÜL ATALAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Tıbbi Biyoloji, Biology, Biotechnology, Medical Biology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Enformatik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıp Bilişimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Hepatosellüler karsinom (HCC) en sık görülen ve ölümcül kanser türlerindendir. HCC hücreleri oksidatif stres gibi farklı stres durumlarına karşı genellikle dirençlidirler. HCC tedavisinde kullanılan geleneksel yöntemlerin etkinliği kanser hücrelerinin kazandığı direnç ve hedef dışı etkilerden dolayı düşüktür. Bu tez çalışmasındaki amaç, HCC hücre hatlarının oksidatif stresle alakalı gen ifade profillerini inceleyerek yeni tanı ve tedavi yöntemlerinde hedeflenebilecek genleri belirlemektir. Reaktif oksijen türlerine dirençte kritik olan genlerin belirlenmesi için Selenyum eksikliğine bağlı oksidatif stres modeli incelenmiştir. Transkriptom gen ifade analizi verileri incelenerek Selenyum eksikliğine bağlı oksidatif strese duyarlı ve dirençli HCC hücre hatları arasında farklı ifade edilen genler belirlenmiştir. Bu genler ağ analizi yöntemleri ile incelenmiş ve 27 genin anahtar rollerinin olduğu bulunmuştur; bunlardan 16'sının daha önceki çalışmalarda karaciğer kanser hastalarının sağ kalımında etkili olduğu gösterilmiştir. Ayrıca, bu genlerin çoğunun ifadesinin p53-MDM2 yolağında görevli genlerle ilişkili olduğu bulunmuş ve p53-MDM2 interaksiyon inhibitörlerinin 4 HCC hücre hattı üzerindeki sitotoksik etkileri potansiyel tedavi olarak test edilmiştir. İki bileşiğin HCC hücre apoptozuna yol açtığı ve p53'ün nükleusa lokalizasyonunu sağladığı gösterilmiştir. Sonuç olarak, bu çalışmada belirlenen genler yeni tanı ve tedavi yaklaşımlarında hedeflenmek üzere önerilmektedir ve p53-MDM2 inhibitörleri HCC tedavisinde potansiyel taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Hepatocellular carcinoma (HCC) is one of the most common and deadly cancer types. HCC cells generally display increased resistance to various stress conditions such as oxidative stress. There are conventional therapies used in treatment of HCC but their efficacies are low due to resistance gained by cancer cells and off-target effects. In this thesis study, the aim is to analyze oxidative stress-related gene expression profiles of HCC cell lines to determine genes that could be targeted in novel diagnostic and therapeutic strategies. Selenium (Se) deficiency dependent model of oxidative stress was utilized to identify the genes that are involved in resistance to oxidative stress. The results of a transcriptome-wide gene expression data were analyzed in which differentially expressed genes (DEGs) were identified between HCC cells that are either resistant or sensitive to Se-deficiency dependent oxidative stress. They were further investigated for their importance by cell signaling network analysis. 27 genes were defined to have key roles; 16 of which were previously shown to have impact on patient survival with primary liver cancer. Moreover, the expression of the majority of these genes were found to be correlated with p53-MDM2 pathway. Hence cytotoxic effects of novel small molecules targeting p53-MDM2 protein-protein interaction were tested on 4 HCC cells. Two compounds were shown to induce apoptosis in HCC cells and led to nuclear localization of p53. Altogether, genes identified in this study are proposed to be novel targets for diagnostic and therapeutic approaches and the p53-MDM2 inhibitors have potentials in HCC treatment.