Identification of PATZ1 transcription factor as a novel interacting partner and regulator of the p53 tumor suppressor protein
PATZ1 transkripsiyon faktörünün tümör baskılayıcı p53 proteininin yeni bir bağlanma partneri ve düzenleyicisi olarak belirlenmesi
- Tez No: 389498
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BATU ERMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biyoloji, Biyomühendislik, Biochemistry, Biology, Bioengineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Bilimleri ve Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Hücre döngüsünü, hücre yaşlanmasını ve apoptozu kontrol eden genleri düzenleyen tümor baskılayıcı p53, strese tepki veren, sekansa özel bir transkripsiyon faktörüdür. p53'ün mutasyona uğraması ve kaybı insan kanserlerinde en sık görülen genetik olay olup testiküler karsinoma, yumuşak doku sarkoması ve lenfoma gibi farklı tümörlerin oluşumuna neden olur. Bu çalışmanın odağı olan transkripsiyon faktörü PATZ1'in kanser, gelişim ve kök hücre biyolojisinde çok önemli görevleri vardır. Lenfosit gelişiminde önemli bir transkripsiyonel baskılayıcı olmanın yanı sıra, PATZ1 testiküler, kolorektal ve göğüs kanseri gibi farklı tumor çeşitlerinde farklı miktarlarda ifade edilmektedir. Her iki protein de insan kanserini önemli ölçüde etkilileyici rollere sahip olduğu için biyokimyasal bir yaklaşım kullanarak PATZ1 proteni ile p53'ün fonksiyonları arasında bir ilişki kurmayı amaçladık. Bu çalışmada normalden fazla ve normal miktarda ifade edilen p53 ve PATZ1 proteinlerinin etkileşim içerisinde olduğunu keşfettik. PATZ1 proteininin C terminal bölgesinde p53 için bir bağlanma bölgesi tespit ettik. Bu etkileşim bölgesine has p53'e bağlanmayan nokta mutasyon varyantları yaparak bu bölgeyi daha detaylı olarak tanımladık. p53 – PATZ1 etkileşimi işlevsel olarak da önemlidir çünkü ne p53 ne de PATZ1 diğer faktörün olduğu yerde DNA'ya bağlanabilmektedir. Normal miktardan fazla PATZ1 ifade eden hücrelerde p53 tarafından kontrol edilen hücresel tepkileri inceledik. Hücreleri DNA hasarı oluşturan sitotoksik bir ilaç olan doksorubisin ile muamele etmek p53 ile ilgili olan yolakları aktifleştirir. Normalden fazla PATZ1 ifade edilmesi, hücreleri doksorubisin muamelesi sonucu oluşan ölüme karşı daha dayanıklı yapmıştır. Bu çalışma, baskılayıcı transkripsiyon faktörü PATZ1'i p53 yolağında rol alan yepyeni bir protein olarak sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The tumor suppressor p53 is a stress responsive, sequence specific transcription factor that regulates genes controlling the cell cycle, senescence and apoptosis. Mutation and loss of p53 is the most common genetic event in human cancer resulting in the accumulation of different types of tumors such as testicular carcinoma, soft tissue sarcoma and lymphoma. The focus of this study, the PATZ1 transcription factor, has diverse roles in cancer, development and stem cell biology. Besides being a key transcriptional repressor in lymphocyte development, PATZ1 expression is misregulated in different tumor types such as testicular, colorectal and breast cancers. Because both proteins are significant modifiers of human cancer, we aimed to link the PATZ1 protein to p53 function using a biochemical approach. In this study, we discovered that both overexpressed and endogenous p53 and PATZ1 proteins interact. We identified a p53 binding region in the C-terminal domain of the PATZ1 protein. We further delineated the interaction region by generating site directed point mutant PATZ1 variants which do not bind p53. The p53 – PATZ1 interaction is functionally significant as neither p53 nor PATZ1 can bind DNA in the presence of the other factor. We examined the cellular responses controlled by p53 in cells overexpressing PATZ1. Treatment with the DNA damage inducing cytotoxic drug doxorubicin activates p53 related pathways. Overexpression of PATZ1 made cells more resistant to death by doxorubicin treatment. This study documents a novel player in the p53 pathway, a suppressor transcription factor, PATZ1.