Mechanisms of autophagy control through microRNAs under cellular stress
Hücresel stres koşulları altında otofajinin mikroRNAlar ile kontrolü
- Tez No: 563513
- Danışmanlar: PROF. DR. DEVRİM GÖZÜAÇIK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Moleküler Tıp, Bioengineering, Biotechnology, Molecular Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
Makrootofaji (otofaji) evrimsel olarak korunan bir geri dönüşüm ve stres yanıt mekanizmasıdır. Hücresel otofajik aktivite, mTOR dahil olmak üzere çeşitli sinyal yolakları ile düzenlenir. mTOR kompleki 1'in (mTORC1) stres kaynaklı inhibisyonu, MITF/TFE transkripsiyonel faktör ailesinin nükleer translokasyonu ile sonuçlanır, ve otofaji ve lizozomal ilişkili bir gen transkripsiyon programını tetikler. Bu tez çalışmasında, ilk defa MITF için otofaji kontrolünde MIR211'in transkripsiyonel düzenlemesini içeren spesifik ve oran sınırlayıcı bir rol ortaya koyuyoruz. Açlık ve mTOR inhibisyonu stres koşullarını altında, MITF-MIR211 ekseninin hücrelerde otofajik aktiviteyi kontrol eden yeni ve özgün bir ileri besleme döngüsü oluşturduğunu gösterdik. mTORC2 bileşeni RICTOR'un MIR211 ile doğrudan hedeflenmesi; mTORC1 yolağının AKT aracılığıyla inhibe edilmesine, dolayısıyla MITF'in hücre çekirdeğine göçüne ve otofaji amplifikasyon döngüsünün tamamlanmasına yol açmıştır. Sonuç olarak, bu tez çalışmasından elde edilen verilerle MITF-MIR211 ekseni yeni bir otofaji amplifikasyon mekanizması olarak tanımlanmıştır ve bu eksenin hücresel stres koşulları altında optimal otofaji aktivasyonu için gerekliliği ispatlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Macroautophagy (autophagy) is an evolutionarily conserved stress response mechanism that is necessary for the maintenance of cellular homeostasis. Autophagic activity in cells is regulated by various upstream signaling pathways including mTOR. Stress-mediated inhibition of mTOR complex 1 (mTORC1) results in the nuclear translocation of the TFE/MITF family of transcriptional factors, and triggers an autophagy- and lysosomal-related gene transcription program. In this thesis work, we introduce a specific and rate-limiting role for MITF in autophagy regulation that requires transcriptional activation of MIR211. Under stress conditions including starvation and mTOR inhibition, a MITF-MIR211 axis constitutes a novel feed-forward loop that controls autophagic activity in cells. Direct targeting and downregulation of mTORC2 binding partner RICTOR by MIR211 attenuated mTORC1 signal through AKT-mediated crosstalk. Under these conditions, the transcription factor MITF translocated from cytosol to the nucleus, and amplified autophagic activity. All together, the outcome of this thesis is the identification of MITF-MIR211 axis as a novel autophagy amplification mechanism required for optimal autophagy activation under cellular stress conditions.