Avrupa'ya işçi göçüne yönelik Türk milliyetçiliği yaklaşımı 'Devlet gazetesi örneği (1968-1977)'
Turkish nationalism approach to European workers' migration 'Devlet newspaper example (1968-1977)'
  1. Tez No: 695608
  2. Yazar: AHMET DENİZ AĞCA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜDAYİ SAYIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
1950'li yılların başında Avrupa ülkeleri 2. Dünya Savaşı'ndan henüz çıkmış, iş gücü eksikliği ve ekonomik problemlerini çözmek amacıyla“Yeniden Atak”projesi başlatmıştır. Bu poje kapsamında sanayi, madencilik, metro ve yol yapımından kısa vadede kalkınmasını destekleyecek işçi alımına yönelmiştir. Türkiye'de yaşanan iş gücü fazlalığından yola çıkarak 1961 yılından itibaren yoğunlukla Anadolu taşrasından insan kaynağı Avrupa'ya göndermiştir. Bu çerçevede, 1968-1977 yıllarında Türk milliyetçiliği çizgisinde yayımlanan Devlet gazetesinde Türkiye kökenli göçmenlerin karşılaştığı sorunlar ve gazetenin onlar özelinde Türk dünyasına bakış ve vizyonu incelenecektir. Araştırma'da Devlet gazetesinin 1968-1977 yılları arasında çıkmış olan tüm sayıları taranmış,“Avrupa Türklüğü”konusu ile ilgili haberler, makaleler, köşe yazıları incelenmiştir. Elde edilen bulgular, literatür taraması eşliğinde içerik analizi yapılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Inearly 1950, European countries that came out of World War Two had started ''Reattack'' Project to solve the lack of employment and economic problems. Within this context of the project, they tended to labor recruitment to support reconstruction in short term for building industry, metallurgy, subway and highway. By means of the super numerary labour problem in Turkey, the encountering troubles and the processes of Turkish workers who were mostly sent from provinces and rural villages, beginning in 1961, was investigated by the view and vision of ''The Turkish World of Turkish Nationalists'' including ''European Turkish Community'' from the issues of Devlet newspaper that came out between 1968 and 1977. Investigation was made in two stages as browsing and survey. In the first stage, all issues of Devlet Newspaper, which were published between 1968 and 1977, were browsed and relevant news, articles and colums about ''European Turkish Community'' were investigated In the second stage, to describe as part of conception of the topic and to better understand the topics which processed in newspaper, relevant boks and resources were investigated and processed.