Çift uyumu ve ilişki bağlılığı arasındaki ilişkide: Cinsel doyumun aracılık rolü
The relationship between dyadic adjustment and relationship commitment: The mediating role of sexual satisfaction
  1. Tez No: 695609
  2. Yazar: GİZEM SİMGE KISA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDA CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Cinsellik kavramı sadece fiziksel değil aynı zamanda psikolojik ve sosyal bir deneyim olarak tanımlanmakta ve kişilerarası ilişkilerin önemli bir boyutunu oluşturmaktadır. Tepeler ve arkadaşları (2010) tarafından belirtildiği gibi, Dünya Sağlık Örgütü'ne göre cinsel sağlık, cinsel varlığın bedensel, duygusal ve sosyal yönlerinin kişiliği, iletişimi ve sevgiyi artıran yollarla bütünleşmesi olarak tanımlanır. Bu çalışmada, cinsel doyumun çift uyumu ile ilişkiye bağlılık arasındaki ilişkideki rolünün araştırılması amaçlanmıştır. Literatür incelendiğinde, çift uyumu ile cinsel doyum arasındaki ilişkiyi inceleyen çalışmalar olsa da bu çalışmada diğer çalışmalardan farklı olarak çift uyumu ile ilişki bağlılığı arasındaki ilişkide cinsel doyumun rolü incelenmiştir. Böylelikle literatürde bu alandaki boşlukların doldurulması amaçlanmaktadır. Çalışmanın amacı doğrultusunda çevrimiçi bir anket yapıldı ve araştırmaya yaşları 18 ile 55 arasında değişen ve herhangi bir romantik ilişki içinde olan 136 kadın ve 85 erkek olmak üzere toplam 221 kişi katılmış ve sonuçları analiz edilmiştir. Cinsel doyum ve çift uyum düzeylerini belirlemek için katılımcılar sırasıyla; Golombok-Rust Cinsel Doyum Ölçeği ve Yenilenmiş Çift Uyum Ölçeği doldurup ardından ilişki bağlılık düzeylerini belirlemek için ise İlişki İstikrarı Ölçeği uygulanmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler SPSS programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Sonuçlar cinsel doyumun ilişkiye bağlılık ve çift uyumu üzerinde aracı etkisi olduğunu ve eşlerin cinsel doyum düzeylerinin bireylerin ilişkiye bağlılık ve çift uyum düzeylerini etkilediğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The concept of sexuality is defined as not only a physical, but also a psychological and social experience, and it constitutes an important dimension of interpersonal relationships. Tepeler et al. (2010) as cited, according to the WHO, sexual health defined as an integration of the bodily, emotional, and social aspects of sexual existence through ways that improve personality, communication, and the intensity of love. In this study, it is aimed to investigate the role of sexual satisfaction in the relationship between dyadic adjustment and relationship commitment. When the literature is reviewed, there are many studies investigating the relationship between dyadic adjustment and sexual satisfaction. What separates this study from other studies is that it investigates the role of sexual satisfaction in the relationship between dyadic adjustment and relationship commitment. An online survey was conducted for the purpose of the study and the results of 221 participants were analyzed. 136 female and 85 males, aged between 18 and 55 and having any romantic relationship, participated in the study. In order to determine the levels of sexual satisfaction, dyadic adjustment and relationship commitment of the participants, respectively; Golombok-Rust Inventory of Sexual Satisfaction, Revised Dyadic Adjustment Scale and Relationship Stability Scale were completed. The data obtained from the research were analyzed through the SPSS program. The results indicated that sexual satisfaction had a mediating effect on relationship commitment and dyadic adjustment, and it showed that the sexual satisfaction levels of the partners affect the individuals' relationship commitment and dyadic adjustment levels.